LG ar putea renunţa definitiv la divizia de telefoane mobile

/
/
22 mart. 21
/

Săptămâna a început cu o veste care personal mă întristează. Se pare că negocierile dintre LG şi potenţialii cumpărători ai diviziei de telefoane mobile au eşuat, iar producătorul sud-coreean se gândeşte tot mai serios la ieşirea de pe această piaţă prin închiderea business-ului.

Chiar dacă la începutul acestui an se zvonea că există 5 companii interesate de achiziţia LG Mobile (Vingroup, Facebook, Google, BOE Display şi Volkswagen), discuţii reale duse până într-un anumit punct au existat doar cu două dintre acestea: Vingroup din Vietnam (acesta vinde telefoane la nivel regional prin brandul VinSmart) şi producătorul auto Volkswagen.

Presa sud-coreeană anunţă că aceste discuţii s-au blocat, iar reprezentanţii grupului LG au decis deja să renunţe la divizia producătoare de telefoane mobile. Sursele susţin că LG va anunţa decizia oficială luna viitoare, iar angajaţii diviziei mobile ar putea fi relocaţi către celelalte departamente (se pare că nu vor exista concedieri).

Rămâne de văzut dacă LG va găsi o altă soluţie în al doisprezecelea ceas sau informaţiile din presă se vor confirma, iar producătorul sud-coreean vă părăsi această piaţă după aproape 20 de ani de activitate.

Sursa: bloomberg.com
Categorii: LG, Smartphone
Cuvinte cheie: LG, LG Mobile, telefoane mobile
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Un amendament introdus de Comisia Europeană schimba radical regulile pentru smartphone-uri şi tablete (acestea nu vor mai trebui să aibă baterii uşor de înlocuit din 2027)

Comisia Europeană a votat în 2023 o directivă care prevede ca din februarie 2027 toate device-urile portabile să aibă baterii uşor detaşabile, adică unele care să poată fi simplu de înlocuit chiar de către utilizatori.

Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.

REDMAGIC 11S Pro disponibil global – Snapdragon 8 Elite Gen 5, sistem de răcire AquaCore cu ventilator la 24.000 rpm integrat și baterie de 7500 mAh

Brandul de gaming al celor de la ZTE anunță astăzi disponibilitatea la nivel global pentru cel mai noi smartphone de gaming - REDMAGIC 11S Pro. Acesta propune o serie de noutăți pentru a asigura o experiență în jocuri dintre cele mai bune, iar prețul pe site-ul oficial pleacă de la 799 EUR pentru versiunea cu…