Audi ar urma să lanseze ultimul motor cu combustie în 2026

/
/
19 iun. 21
/

Se pare că Audi îşi doreşte să treacă foarte repede în era maşinilor electrice, şeful companiei, Markus Duesmann, anunţându-şi angajaţii că producătorul auto va lansa ultimul motor cu combustie, unul pe benzină, în 2026.

Acest motor va fi utilizat de companie pe o perioadă de câţiva ani, urmând ca cel târziu în 2032 Audi să treacă exclusiv pe motoare electrice.

Prin acest anunţ, Markus Duesmann ne confirmă că Audi a modificat planul iniţial, cel în care se dorea ca maşinile termice să fie produse până în 2035 inclusiv.

Calculele teoretice privind modelele care ar putea să renunțe primele la motorizările cu benzină sau diesel arată că Audi A3, care a fost lansat în 2020, nu va mai avea o nouă generație cu motoare cu combustie, în timp ce A4 se înnoiește în 2024, astfel că ar putea fi ultimul model cu motor pe benzină de la Audi. Și Audi A6, care și-a lansat noua generație în 2018 va fi reîmprospătat în 2025.

Sursa: profit.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Sezonul 2025 din Formula 1 se încheie în acest weekend, iar lupta pentru titlul mondial se dă între trei piloţi (se anunţă 3 zile explozive)

În luna februarie a acestui an vă scriam un articol legat de startul noului sezon de Formula 1. Cum timpul nu iartă pe nimeni, iată că vin în atenţia voastră cu un nou articol, unul în care vă prezint finalul sezonului.

Un nou brand auto chinezesc va intra în România în 2026 (face parte din grupul Chery)

Lansările de branduri auto chinezeşti vor continua şi în 2026, piaţa de maşini noi din România urmând a deveni din ce în ce mai aglomerată.

Românii au cumpărat masiv maşini noi în luna noiembrie, creşterea fiind de peste 35% an pe an

Într-o ţară în care la nivel economic cureaua a fost strânsă începând cu a doua jumătate a anului, vânzările de maşini noi merg exact invers, impulsionate oarecum şi de relansarea programului Rabla în varianta cu buget mai mic.