Bursa zvonurilor: Samsung se pregătește să aducă OIS pe toate smartphone-urile Galaxy A lansate în 2022

/
/
5 sept. 21
/

Am recomandat Galaxy A52 și A72 de nenumărate ori în ultimele luni și unul dintre elementele prin care ies în evidență este OIS pe camera principală. Cine a folosit un smartphone cu stabilizare optică de imagine știe că avem un diferențiator important.

Circul un zvon pe site-urile tech internaționale cum că Samsung s-ar pregăti temeinic pentru 2022, iar TOATE smartphone-urile din seria Galaxy A ar dispune de OIS. Discutăm despre smartphone-uri ce coboară ca preț și sub 8 – 900 lei.

OIS-ul era regăsit doar pe unele vârfuri de gamă, iar de 1 an și ceva a ajuns pe mai toate flagship-urile, iar Samsung este singura companie ce l-a pus pe un mid-range, iar din 2022 vor să aducă OIS și pe telefoane de 150 – 200 euro.

Mi se pare o direcție corectă de dezvoltare și cred că vor avea un feature important de scos în față, în lupta cu Xiaomi & co pe mid-range și low-cost. Rămâne de văzut dacă zvonul se adeverește sau mai degrabă sunt mai multe modele cu OIS și nu întreaga serie Galaxy A din anul viitor.

Categorii: Samsung, Smartphone
Cuvinte cheie: bursa zvonurilor, OIS, samsung
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Samsung a găsit în sfârşit calea spre „inimile” Qualcomm şi Apple, iar o tehnologie nouă integrată pe Exynos 2600 ar readuce gigantul sud-coreean în lupta cu TSMC

Când mă gândesc la TSMC, primul lucru care îmi vine este expresia „cel mai bun, dintre cei mai buni”. În anul de graţie 2025 cei de la TSMC sunt spuma în materie de procesoare mobile, iar procesul de fabricaţie pe 3nm îl stăpânesc la nivel de fineţe.

Samsung pregăteşte lansarea flagship-ului Samsung Galaxy S26 Ultra şi anunţă oficial încărcătorul USB Type-C de 60W (şi în România)

Dacă în cazul Samsung Galaxy S26 vorbim de menţinere şi mai puţin de upgrade-uri serioase, se pare că „nava amiral” Samsung Galaxy S26 Ultra va primi toate actualizările pe care le poate oferi producătorul sud-coreean în prezent.