Un român trebuie să muncească în medie aproape 34 de zile pentru a cumpăra iPhone 13 Pro de 128 GB

/
/
17 oct. 21
/

Picodi.com, o platformă internaţională de smart-shooping, a publicat analiza anuală legată de cât de mult trebuie să muncească un cetăţean al unei ţări pentru a-şi permite ultima versiune de iPhone în varianta Pro.

Practic, reprezentanţii Picodi aleg cel mai ieftin model iPhone în versiunea Pro şi împart costul acestuia la salariul mediu brut din fiecare ţară, calculând astfel câte zile de muncă sunt necesare pentru ca cetăţeanul din ţara respectivă să îşi poată cumpăra cu banul jos respectivul model.

În analiza din 2019 pentru un iPhone 11 Pro de 64 GB un român cu salariu mediu trebuia să muncească 36.4 zile, iar în analiza din 2020 acelaşi român cu venituri medii trebuia să muncească 37.8 zile pentru un iPhone 12 Pro de 128 GB.

Pentru iPhone 13 Pro de 128 GB un român cu salariu mediu pe economie ar trebui să muncească 33.8 zile, fără a lua în calcul și costurile vieţii de zi cu zi.

Preţul oficial al noului iPhone este de 5699 lei, în timp ce salariul mediu brut în 2021 este de 5780 lei, adică 3545 lei net. Comparativ cu 2020 rezultatul este cu 4 zile mai mic, asta şi pentru că a crescut salariul mediu (5337 lei brut în 2020, adică 3275 lei net), dar şi pentru că a scăzut preţul de comercializare (iPhone 12 Pro de 128 GB a costat 5899 lei la lansare).

La nivel global, un elveţian îşi poate lua iPhone 13 Pro de 128 GB în doar 4.4 zile de muncă, în timp ce unui turc îi sunt necesare 92.5 zile pentru aceeaşi achiziţie. În Republica Moldova trebuie să munceşti 75.4 zile pentru noul iPhone.

Categorii: Apple, Smartphone
Cuvinte cheie: iphone, iPhone 13 Pro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Ce știm despre MacBook Neo 2 până acum – A19 Pro de pe iPhone 17 Pro / Pro Max, dar cu un nucleu în minus, funcții AI etc

Apple lucrează la a doua generație a laptopului său de buget, MacBook-ul ce a reușit să genereze vânzări cu adevărat serioase în segmentul entry.