Xiaomi Civi 1S – detalii oficiale, imagini şi preţ

/
/
22 apr. 22
/

Xiaomi surprindea în toamna anului trecut prin lansarea smartphone-ului Xiaomi Civi. Telefonul nu impresiona la nivel hardware, însă aducea o estetică nouă şi rezultate excelente la nivelul camerei selfie.

Se pare că device-ul s-a bucurat de ceva succes comercial, astfel că Xiaomi a lansat o variantă uşor actualizată denumită Xiaomi Civi 1S. Spun uşor pentru că producătorul chinez chiar nu a făcut mari eforturi, a venit cu o versiune îmbunătăţită a procesorului şi a integrat o variantă software la zi.

Specificaţii hardware complete pentru Xiaomi Civi 1S:

  • display curbat OLED de 6.55 inci cu rezoluție 2400 x 1080 pixeli, rată de refresh de 120Hz, aspect 20:9, 402 ppi, Dolby Vision + HDR10+, luminozitate de până la 950 nits în peak, 1 miliard de culori, protecţie cu sticlă Corning Gorilla Glass 5;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 778G Plus 5G dezvoltat pe 6 nm, 4 x Kryo 670 la 2.5 GHz și 4 x Kryo 670 la 1.8 GHz, Adreno 642L, 8 / 12 GB RAM LPDDR4X şi 128 / 256 GB stocare UFS 2.2;
  • Android 12 cu interfaţa MIUI 13;
  • dual-sim, 5G, Wi-Fi 6e, bluetooth 5.2, NFC, port infraroșu, USB Type-C 2.0, localizare de tip dual-band prin A-GPS, GLONASS, BDS și GALILEO, cititor de amprentă optic integrat în display;
  • 64 Megapixeli cu f/1.8 – wide de 26mm, ultrawide de 8 Megapixeli cu f/2.2 și macro de 2 Megapixeli cu f/2.4, dual-LED flash, filmează 4K cu 30 fps și 1080p cu până la 120 fps, gyro-EIS;
  • cameră frontală de 32 Megapixeli cu autofocus, filmează la 1080p cu 30 fps;
  • baterie de 4500 mAh cu încărcare la 55W (de la 0 – 100% în 45 de minute), 166 gr. și 6.98 mm în talie.

Xiaomi Civi 1S este frumos, uşor, subţire, vine cu numeroase funcţii destinate fotografiilor tip selfie, un smartphone excelent pentru tineri. Acesta va fi disponibil pe roz, alb, albastru şi negru la următoarele preţuri:

  • 8 GB RAM + 128 GB spaţiu de stocare – 356 dolari;
  • 8 GB RAM + 256 GB spaţiu de stocare – 403 dolari;
  • 12 GB RAM + 256 GB spaţiu de stocare – 449 dolari.

Sursa: gsmarena.com
Categorii: Xiaomi
Cuvinte cheie: Xiaomi, Xiaomi Civi 1S
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

CEO-ul Xiaomi susţine că în următorii cinci ani oamenii vor fi înlocuiţi cu roboţi umanoizi pe tot ce înseamnă linii de asamblare

CEO-ul Xiaomi, Lei Jun, a acordat recent un interviu celor de la Beijing Daily, iar cele transmise de el arată clar că strategia companiei pentru perioada imediat următoare se bazează pe inteligenţă artificială şi pe roboţi umanoizi.

Xiaomi a deschis primul său magazin oficial din România – da, operat direct de către ei și nu printr-un partener și planurile pentru 2026 la nivel local

Trebuie spus din start că deja este a nu știu câta dată când discutăm despre un magazin Xiaomi, dar..., acum este ceva diferit. Shop-ul din ParkLake Mall este operat direct de către compania chineză.

Preşedintele Xiaomi ne avertizează că din 2026 smartphone-urile vor fi şi mai scumpe

Nu ştiu cât de nouă este această informaţie pentru voi, mai ales că am tot scris complementar pe subiect în ultima lună: