Acoperirea 5G a României nu este tocmai un motiv de mândrie în comparaţie cu ţările europene

/
/
29 aug. 22
/

Dacă pe internet fix ne batem în piept că avem una dintre cele mai bune şi mai rapide infrastructuri din Europa, în ceea ce priveşte conectivitatea 5G am pierdut de ceva timp startul.

Ne apropiem de 2023 şi România nu a realizat încă licitaţia pentru spectrul 5G, o licitaţie amânată ani la rând din cauza unei birocraţii chinuitoare şi a unor oameni care încă nu îmi dau seama dacă ştiu ce fac sau nu.

Cei de la nperf.com ne pun la dispoziţie în timp real o hartă detaliată cu acoperirea 5G la nivel global şi pentru că ne putem juca cu ea după bunul plac, am făcut nişte capturi de ecran pentru a vedea situaţia României în comparaţie cu alte ţări europene:

Rezultatul nu este unul de care să fim mândri, iar la prima vedere aş putea spune că suntem la coada clasamentului alături de Lituania, ţările din zona balcanică, Belarus şi Ucraina (ultimele două nu au deloc sau aproape deloc dezvoltată infrastructura 5G). Din păcate ţări cu care ne comparăm în general la multe aspecte, Polonia, Ungaria, Bulgaria, arată mult mai bine decât noi la acoperirea 5G.

S-ar părea că mai avem mult până departe…

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Piaţa de comunicaţii electronice din România are un singur lider la final de 2025, iar acesta se numeşte DIGI (cotele de piaţă pur şi simplu distrug concurenţa)

ANCOM publică de 2 ori pe an situaţia pieţei de comunicaţii electronice din România: prima raportare o face la jumătatea anului şi a doua raportare la final de an. În urmă cu doar câteva ore a fost publicată de către ANCOM situaţia aferentă la final de 2025.

România are al 7-lea cel mai ieftin internet fix din lume şi cel mai ieftin din Uniunea Europeană în 2026

România este o ţară în care serviciul de internet fix are un cost foarte accesibil, iar asta o ştim de foarte mult timp. Recent a apărut o analiză actualizată la 2026, iar situaţia se prezintă mai bine decât m-aş fi gândit.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.