Este interesată Apple să cumpere clubul de fotbal Manchester United sau nu ?

/
/
26 nov. 22
/

Acest sfârşit de săptămână ne-a adus un zvon cel puţin intrigant aş zice eu, asta şi pentru că Apple nu prea s-a implicat în proiecte legate de sport (sau cel puţin nu în proiecte de amploare).

Conform mai multor surse ale britanicilor de la Daily Star, Apple ar fi interesată să cumpere clubul de fotbal Manchester United pentru suma de 5.8 miliarde de lire sterline. Echipa este scoasă la vânzare de către actualul proprietar, iar Manchester United este unul dintre cele mai mari cluburi din lume, cu o istorie bogată şi milioane de fani.

Dar este oare această ştire una reală ?

Eu spun că nu şi vă voi explica imediat de ce. În primul rând Daily Star este o publicaţie cancanistă, una ce vinde senzaţionalul, chiar şi atunci când nu este cazul. În al doilea rând, Apple face bani din tehnologie, nu are nici cea mai mică experienţă în acest domeniu, unul complex şi din care foarte greu obţii profit (o strategie ce nu pare a fi pe placul mărului muşcat). În al treilea rând şi poate cel mai important, cei de la MacRumors, site de încredere cu surse apropiate de Apple, a negat vehement ştirea spunând că aceasta este falsă.

Concluzia: Aproape sigur Apple NU va cumpăra clubul de fotbal Manchester United.

Sursa foto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Ce știm despre MacBook Neo 2 până acum – A19 Pro de pe iPhone 17 Pro / Pro Max, dar cu un nucleu în minus, funcții AI etc

Apple lucrează la a doua generație a laptopului său de buget, MacBook-ul ce a reușit să genereze vânzări cu adevărat serioase în segmentul entry.

TOP 10: Cele mai bune telefoane mobile cu preț de până în 3000 lei – 07.26

Am făcut o listă cu 10 telefoane mobile ce au preț de până în 3000 lei și punctează la raportul preț / specificații.

Bursa zvonurilor: iPhone 20 Pro Max ar veni cu display de 7 inci și baterie de 6000 mAh

Pe 9 ianuarie 2007, pe scena de la Macworld Expo din San Francisco, Steve Jobs apărea în faţa mulţimii de jurnalişti pentru a prezenta viitorul. Primul iPhone denumit simplu iPhone 2G avea să deschidă calea spre noi orizonturi, să arate lumii că modul nostru de a comunica şi de a ne distra trebuia schimbat.