OnePlus, după ultimul update software, mi-ai distrus autonomia telefonului!

/
/
11 oct. 23
/

Folosesc smartphone-uri OnePlus de foarte mulţi ani, am plecat de la un OnePlus 3T, am trecut pe la un OnePlus 7 Pro, iar în prezent utilizez un OnePlus 9 Pro.

Mereu am fost mulţumit de modul cum funcţionează şi încă sunt. Actualul OnePlus 9 Pro este sprinten, este bine optimizat şi primeşte constant update-uri software şi de securitate. Însă ultima actualizare mi-a distrus autonomia, una care oricum gâfâia.

Acest update a venit mai zilele trecute, a avut 100 şi ceva de MB, optimiza câte ceva pe ici, pe colo şi a adus actualizarea de securitate la 5 septembrie 2023. Am la zi firmware-ul LE2123_13.1.0.591 (EX01).

Nu ştiu ce probleme are această versiune, însă cu greu reuşesc să obţin 12 – 13 ore de autonomie. O problemă majoră a apărut la sub 15% nivelul bateriei, după acest procent am la dispoziţie minute să bag telefonul la încărcat, altfel se închide. Mă uit la telefon şi văd cum se scurg procentele în timp real.

Sper doar ca OnePlus să rezolve repede această problemă, nu de alta, dar nu aş vrea să car şi baterie externă după mine acum. Din fericire încărcarea rapidă funcţionează încă impecabil, astfel că în 30 de minute am acumulatorul la 100%.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Am văzut 72 Hours, filmul numărul 1 pe Netflix în data de 26 iulie 2026 şi cred că este marele favorit la premiile Zmeura de Aur 2027

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria „am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.

Cum a reuşit Digi Mobil să revoluţioneze piaţa telecom din România? (cele 3 strategii câştigătoare)

România are una dintre cele mai accesibile pieţe telecom din lume, însă acest lucru nu ar fi fost posibil niciodată fără apariţia operatorului român Digi Mobil. Am spus acest lucru cu multe alte ocazii, însă niciodată nu am detaliat subiectul.

Dacă ai un smartphone OnePlus, află dacă eşti eligibil pentru actualizarea la ColorOS 17 (dacă nu ştiai, interfaţa OxygenOS va fi retrasă)

Săptămâna trecută am aflat oficial că OnePlus iese din Europa, deci şi din România. Cu toate acestea, toate device-urile existente deja în piaţă vor primi suport software adecvat, cât şi asistenţă pe toată perioadă legală de garanţie.