Într-un articol anterior v-am scris că Apple a scumpit toate produsele hardware, cu excepţia iPhone-urilor. Costurile din ce în ce mai mari la anumite componente, forţează producătorii să ridice la rândul lor preţurile produselor finite.
Un alt astfel de exemplu este şi Microsoft, companie care tocmai a confirmat a treia scumpire într-un an a consolelor Xbox Series.
Noile preţuri oficiale sunt următoarele:
- Xbox Series S (512GB stocare): 500 dolari (în creştere de la 400 dolari);
- Xbox Series S (1TB stocare): 600 dolari (în creştere de la 450 dolari);
- Xbox Series X Digital Edition (1 TB stocare): 750 dolari (în creştere de la 600 dolari);
- Xbox Series X (1 TB stocare): 800 dolari (în creştere de la 650 dolari).
Şi mai interesant este că preţurile pentru memorie şi stocare au ajuns atât de mari, încât varianta Xbox Series X de 2 TB va fi retrasă din ofertă (nu se mai justifică comercial vânzarea acesteia).
Microsoft a transmis că această nouă scumpire are legătură directă cu explozia de preţuri ale componentelor hardware, iar consolele sunt mai puternic lovite de această variaţie mare, deoarece în cazul lor se practică marje foarte mici (în ideea în care profitul va fi generat ulterior din jocuri, abonamente şi servicii).
Din păcate sunt şanse mari ca această scumpire să nu fie ultima, estimările actuale sugerând că preţurile pentru memorie şi stocare s-ar putea dubla până în toamna lui 2027.
Sursa: news.xbox.com