Donald Trump, în stilul său caracteristic, a trecut din nou la atac pe reţelele de socializare, de data aceasta fiind vizate toate ţările europene ce se gândesc să taxeze companiile tech americane.
Acesta susţine că mai multe ţări europene vor să facă acest lucru, iar în cazul acestora a avertizat că penalitățile punitive vor fi aplicate imediat și vor „anula complet” orice acorduri comerciale bilaterale existente.
„Vă rog să considerați această declarație drept notificare că orice țară care impune o asemenea taxă va fi imediat întâmpinată cu un tarif de 100% pentru toate bunurile trimise în Statele Unite ale Americii”, a scris Donald Trump pe reţeaua de socializare Truth Social.

Interesant este că această ameninţare a preşedintelui american vine la doar câteva zile după ce Statele Unite ale Americii și Uniunea Europeană au finalizat un nou acord comercial, unul care a stabilit termeni clari de colaborare economică.
S-ar părea că vizate de furia lui Donald Trump sunt Franţa, Italia, Spania şi Marea Britanie (ţări care au deja taxe pentru servicii digitale, dar care intenţionează să impună noi tarife), cât şi Austria, Danemarca şi Portugalia (ţări care vor să impună la rândul lor tarife pe serviciile digitale).
Via: agerpres.ro