Ce lansează Amazon? [teaser video]

/
/
6 sept. 12
/

Atunci când vorbim de lansare de produse, vorbim de speculații pentru că informațiile oficiale sunt puține sau chiar lipsesc; mai mult sau mai puțin voit însă, „scapă” către publicul larg pasionat de gadget-uri anumite detalii ce iau forma zvonurilor și ce se dovedesc în cele din urmă a fi adevărate sau nu. Speculăm pe baza acestor zvonuri și în cazul evenimentului Amazon din Santa Monica de astăzi ce va începe la 10:30 a.m PT, adică 8:30 p.m. în România.

Ce ar putea lansa azi Amazon? Potrivit Cnet ne putem aștepta la lansarea a două tablete. Una dintre ele ar fi de 7 inch și ar conține componente noi, îmbunătățite – un procesor mai rapid, o cameră foto și port HDMI. Cealaltă, tot de 7 inch ar fi o variantă îmbunătățită a actualei tablete Kindle Fire. Nu știm dacă acestea se vor numi tot Kindle Fire, eventual Kindle Fire 2, sau altfel (am auzit vorbindu-se și despre „Paperwhite”).

La meciul de fotbal american de aseară dintre Cowboys și Giants a fost prezentată și o reclamă scurtă ce se pare că întruchipează noua tabletă Amazon.

Pe o piață foarte competitivă a tabletelor, ne așteptăm ca prețul noilor tablete Amazon să fie mic, având în vedere că Google Nexus 7 vine la prețul de aproximativ 1200 lei. În dreptul actualului Kindle Fire de 199$ avem scrise pe site-ul Amazon următoarele: „stoc epuizat” de mai mult de o săptămână– mișcare destul de oportună având în vedere lansarea de astăzi.

Un al treilea produs ar fi un telefon mobil, un smartphone care să funcționeze pe sistemul de operare al Kindle Fire bazat pe Android. Potrivit The Verge smartphone-ul nu ar fi încă terminat, prin urmare și dacă Amazon îl va anunța astăzi vom primi puține detalii despre acesta, dar ne așteptăm să aibă Android 4.0 și Nokia Maps.

Ne vedem diseară cu mai multe informații!

Sursă: Cnet, The Verge
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: Amazon, Kindle, Kindle Fire
Echipa Gadget.ro
Gadget.ro este un site de știri și recenzii tech cu o vechime de peste 10 ani. În această secțiune apar articole de tip advertorial, unele dintre ele nu sunt redactate de către noi și se menționează clar în corpul materialului dacă este cazul.

Un amendament introdus de Comisia Europeană schimba radical regulile pentru smartphone-uri şi tablete (acestea nu vor mai trebui să aibă baterii uşor de înlocuit din 2027)

Comisia Europeană a votat în 2023 o directivă care prevede ca din februarie 2027 toate device-urile portabile să aibă baterii uşor detaşabile, adică unele care să poată fi simplu de înlocuit chiar de către utilizatori.

Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.

REDMAGIC 11S Pro disponibil global – Snapdragon 8 Elite Gen 5, sistem de răcire AquaCore cu ventilator la 24.000 rpm integrat și baterie de 7500 mAh

Brandul de gaming al celor de la ZTE anunță astăzi disponibilitatea la nivel global pentru cel mai noi smartphone de gaming - REDMAGIC 11S Pro. Acesta propune o serie de noutăți pentru a asigura o experiență în jocuri dintre cele mai bune, iar prețul pe site-ul oficial pleacă de la 799 EUR pentru versiunea cu…