Telefonul modular mai aproape de realitate, parteneriat între Motorola și 3D Systems

/
/
24 nov. 13
/

Motorola a anunțat Project Ara în urmă cu ceva timp. S-a plecat de la ideea Phonebloks / telefonul modular, telefon format din mai multe componente ce pot fi schimbate. Poți face upgrade la telefon pe exemplul de la unitățile PC clasice.

Compania americană a încheiat cu parteneriat cu 3D Systems spre a facilita producția unui astfel de telefon. Sunt în faza incipientă, încheiat de parteneriate, studii de caz privind fezabilitatea proiectului etc. Ideea centrală ar fi că Motorola lucrează la realizarea unui telefon modular și este dispusă să realizeze tot felul de înțelegeri care să faciliteze producția sa în viitorul apropiat.

Project-Ara2

Știți că în spatele Motorola se află Google, de aici și posibilitatea de a avea Motorola Project Ara și în realitate, nu doar în clipurile de pe YouTube la stadiul de ipoteză.

Sursa: Globenewswire.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Un amendament introdus de Comisia Europeană schimba radical regulile pentru smartphone-uri şi tablete (acestea nu vor mai trebui să aibă baterii uşor de înlocuit din 2027)

Comisia Europeană a votat în 2023 o directivă care prevede ca din februarie 2027 toate device-urile portabile să aibă baterii uşor detaşabile, adică unele care să poată fi simplu de înlocuit chiar de către utilizatori.

Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.

REDMAGIC 11S Pro disponibil global – Snapdragon 8 Elite Gen 5, sistem de răcire AquaCore cu ventilator la 24.000 rpm integrat și baterie de 7500 mAh

Brandul de gaming al celor de la ZTE anunță astăzi disponibilitatea la nivel global pentru cel mai noi smartphone de gaming - REDMAGIC 11S Pro. Acesta propune o serie de noutăți pentru a asigura o experiență în jocuri dintre cele mai bune, iar prețul pe site-ul oficial pleacă de la 799 EUR pentru versiunea cu…