Agitaţie mare în prima zi de comercializare a Noului iPad

/
/
17 mart. 12
/

Fanii Apple au stat la cozi interminabile în prima zi în care Noul iPad a fost comercializat. De ieri, tableta celor de la Apple este prezentă în SUA, Australia, Canada, Franţa, Germania, Hong Kong, Japonia, Singapore, Elveţia şi Marea Britanie. În România tableta va fi comercializată începând cu 19 martie.

O întâmplare hazlie s-a întamplat în Nord-Vestul Londrei. Un tânăr de 16 ani (Noah Green) era al 4-lea la coada pentru cumpărarea tabletei Apple. Cineva (care era al 18-lea la aceeaşi coadă) i-a oferit 300 de lire doar ca să facă schimb de locuri. Tânărul a acceptat cu mare plăcere, ţinând cont că îi rămâneau mai puţin de 200 de lire de plătit din propriul buzunar. Câtă isterie poate produce aceasta tabletă?

Entuziasmul iscat de noul produs a făcut istorie şi la bursă. Acţiunile Apple au depăşit valoarea de 600 de dolari, ajutând compania să ajungă la o valoare de piaţă de 560 de miliarde de dolari, cu 45% mai mult decât se situa la începutul acestui an.

Acesta este primul posesor al tabletei din Marea Britanie.

Tânărul din imagine este primul australian care a cumpărat Noul iPad.

Sursa: dailymail.com
Categorii: Apple, Arhiva
Cuvinte cheie: apple-3, Noul iPad
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Se pare că Apple va implementa baterii siliciu-carbon pe seria iPhone 20 (care nu este chiar atât de departe)

Tehnologia siliciu-carbon de generaţia a treia este deja bine stăpânită de producători precum Honor, OnePlus, Realme, Xiaomi etc., astfel că azi avem smartphone-uri cu autonomii ce ajung chiar şi la 3 zile într-o utilizare normală.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Apple ar pregăti o strategie agresivă de preţ pentru iPhone 18 Pro şi 18 Pro Max (iată cum ar putea „vrăji” marketingul încă o dată utilizatorii)

Producătorii de smartphone-uri sunt din ce în ce mai afectaţi de preţurile şi de capacitatea de producţie limitată a unor componente hardware importante (procesor, stocare, memorie RAM etc.), iar acest lucru îl simţim şi noi prin reducerea numărului de noutăţi, prin creşterea preţurilor la raft etc.