Alcatel Idol Alpha – hands-on și primele impresii

/
/
7 mart. 14
/

Alcatel Idol @ a fost una dintre suprizele plăcute de la MWC 2014. Telefonul se diferențiază la nivel de design față de alte smartphone-uri Android prin zonele transparente de la bază și din partea superioară. Nu știam asta de la bun început și am remarcat pe măsură ce făceam hands-on-ul. Vedeți despre ce este vorba în clipul de mai jos.

Câteva din specificațiile lui Alcatel Idol @:

– display IPS de 4.7 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli, protejat cu sticlă Dragon Trail Glass, suprafață tratată oleofobic;

– procesor MediaTek 6589 quad-core la 1.2 GHz, PowerVR SGX544 GPU, 1 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB;

– Android 4.2 Jelly Bean;

– 3G cu viteze în download de până la 42 Mbps, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, radio FM cu RDS;

– 13 Megapixeli și filmează la 1080p cu 30 fps, cameră frontală de 1.3 Megapixeli ce filmează la 720p cu 30 fps;

– baterie de 2000 mAh, 7.5 mm grosime.

Telefonul impresionează prin design, grosime și greutate. Presupun că prețul va fi ofertant, Alcatel știe să poziționeze smartphone-urile sale în mod corect. Nu știu sigur dacă-l vom găsi importat și pe plan local.

Mai multe detalii legate de Alcatel Idol @:

httpvh://youtu.be/SLNB2QGwkrE

Câteva fotografii cu Alcatel Idol @:

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Cum poți avea acces cu smartphone-ul Samsung în Porsche Macan și Porsche Cayenne Electric?

Samsung Wallet este disponibil și în România, de la început de 2025. Totuși, nu poți adăuga carduri bancare și nici să faci plăți cu el. Da, îl folosești ca să ai acces în..., automobil (dacă deții un BMW sau un..., Porsche).

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…