AMD vrea să cumpere gigantul Xilinx pentru suma de 30 miliarde de dolari

/
/
9 oct. 20
/

Advanced Micro Devices Inc. (AMD) se află în discuţii avansate pentru achiziţia gigantului Xilinx Inc. pentru o sumă de aproximativ 30 miliarde de dolari.

Dacă despre AMD nu trebuie să spunem mare lucru deoarece o cunoaştem cu toţii, Xilinx Inc. este o companie uriaşă ce produce chipuri programabile pentru reţele wireless (aşa numitele Field Programmable Gate Arrays) şi nu numai. Printre alte ramuri de activitate mai regăsim soluţii deep learning, PCIe 5.0, soluţii de interconectare pentru Data Centere şi AI etc. Xilinx Inc. este activă în domenii precum auto, apărare, aerospaţial, industrial, IoT şi multe altele.

Această achiziţie ar permite AMD să concureze mai bine cu Intel şi Nvidia şi ar oferi posibilitatea companiei americane să se extindă pe noi pieţe, inclusiv noua şi atrăgătoarea nişă a 5G-ului.

Un acord între cele două companii ar putea fi confirmat săptămâna viitoare.

Sursa: bloomberg.com
Categorii: Hardware
Cuvinte cheie: achizitie, AMD, Xilinx
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

SSD Samsung 990 1TB – review

Cu siguranță nu este cel mai prielnic moment în care să ai nevoie de memorie RAM ori de vreun SSD, mai ales dacă îți dorești ceva mai performant, dar asta nu înseamnă că nu putem testa în continuare astfel de componente. Samsung este unul dintre cei mai mari și mai importanți dezvoltatori și producători de…

CXMT, noua vedetă a Chinei, este acuzată ca s-a dezvoltat folosind tehnologie furată de la Samsung

Bănuiesc că aţi observat că în ultima perioadă am scris câteva articole despre CXMT, companie despre care anul trecut mulţi nici nu ştiam că există. Aceasta a devenit peste noapte vedetă deoarece:

Vânzările de smartphone-uri în Europa sunt în cădere liberă, iar europenii par a-şi reduce încrederea în producătorii chinezi (Apple şi Samsung au crescut considerabil)

Piaţa de smartphone-uri din Europa trece printr-o mică corecţie, vânzările din ultimele lunii fiind într-o cădere vizibilă. Preţurile din ce în ce mai mari, cât şi contextul macroeconomic dificil, par a spune europenilor că schimbarea telefonului din dotare nu mai este o prioritate şi decizia mai poate aştepta.