ANCOM: 62% dintre numerele portate pe telefonie mobilă în prima parte a lui 2023 au mers către RCS-RDS / Digi Mobil și 18% către Vodafone

/
/
1 aug. 23
/

ANCOM a oferit o statstică legată de portarea numerelor de telefonie mobilă și telefonie fixă în prima parte din 2023.

Lider a rămas RCS-RDS cu al său Digi Mobil ce a atras peste 62% dintre numerele portate pe telefonia mobilă. Au fost 775.108 numere de telefon portate din care 745.595 numere pe telefonia mobilă și 29.512 pe telefonia fixă.

1. Telefonia mobilă

RCS-RDS și-a acontat peste 62% dintre numerele portate pe telefonia mobilă
  1. RCS-RDS – 464.189 numere portate;
  2. Vodafone – 135.022 numere atrase în rețea în perioada menționată;
  3. Orange – 79.990 numere portate;
  4. Telekom – 53.633 numere de telefonie mobilă atrase în rețea în primele 6 luni din 2023.

RCS-RDS + Vodafone = peste 80% dintre numerele portate. Orange se pare că în această perioadă nu s-a descurcat așa bine în a atrage numere noi pe partea de portare. Mă rog, dacă și-au propus o astfel de clientelă ceva mai volatilă.

2. Telefonia fixă 

Da, da. Telefonia fixă încă există, probabil, pentru companii
  1. RCS-RDS – 13.095 numere fixe portate;
  2. Orange – 8188;
  3. Vodafone – 2550.

Orange a achiziționat fostul Romtelecom și are acum o bază mai mare de numere fixe în portofoliu. Observați că RCS-RDS se descurcă bine și aici, pe partea de telefonie fixă unde reușește să depășească pe ceilalți 2 competitori luați și la pachet.

Categorii: Retelistica
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

NAS QNAP TBS-h574TX – review (Un fel de supercar în lumea NAS-urilor)

Nu am mai testat de ceva vreme un Network Attached Storage, iar de la QNAP nu-mi amintesc să fi prezentat pe aici vreun NAS. Însă iată că există un început pentru orice, iar primul astfel de dispozitiv de la compania taiwaneză este și cel mai puternic NAS cu care am avut șansa până acum de…

Vodafone România a implementat ceva schimbări în grilele tv regionale şi locale

Vodafone a înştiinţat săptămâna aceasta Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) că va implementa o serie de modificări importante în grilele tv regionale şi locale (vorbim atât de eliminarea unor posturi de televiziune, cât şi de introducerea altora noi).

Vodafone România ar putea lansa un nou mediabox 4K, modelul Vodafone TV 4 Hybrid cu Android TV (iată ce ştim despre acesta)

La începutul acestui an, Vodafone a lansat în Germania un nou mediabox, modelul Vodafone TV 4 Hybrid cu Android TV. Între timp, pagina guide.vodafone.com a fost actualizată cu data de 1 mai, iar aici se observă că noul decodor este disponibil şi în Portugalia şi Grecia.