ANCOM: Noile tarife percepute între operatori la portarea numerelor de telefon

/
/
19 apr. 18
/

În momentul în care un client își mută numărul de telefon de la un operator de telecomunicații spre altul se percepe o taxă (de la furnizorul acceptor spre furnizorul donor). 

Tarifele scad după cum urmează:

Numere fixe – de la 7.8 euro se ajunge la 4.64 euro;

Numere mobile – de la 5.6 euro se coboară la 2.13 euro.

Pentru stabilirea noilor tarife s-a luat în calcul o analiză comparativă a tarifelor de portare din Bulgaria, Cehia, Cipru, Franța, Grecia, Irlanda, Letonia, Macedonia, Malta, Portugalia, Serbia, Slovacia și Turcia pentru numere mobile, iar pentru cele fixe s-a făcut o analiză a tarifelor din Austria, Bulgaria, Cehia, Cipru, Grecia, Irlanda, Macedonia, Olanda, Polonia, Portugalia, Serbia, Slovacia și Turcia.

Decizia va fi trimisă spre Monitorul Oficial și intră în vigoare la 15 zile de la publicare.

Categorii: Retelistica
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Bursa zvonurilor: Elon Musk pregăteşte terenul pentru cumpărarea Verizon, una dintre cele mai mari companii globale de telecomunicaţii

O informaţie interesantă a apărut săptămâna aceasta pe radarul numit „bursa zvonurilor” şi anume că Elon Musk ar pregăti terenul pentru achiziţia Verizon, una dintre cele mai mari companii globale de telecomunicaţii.

Pro TV a primit o amendă de 4,1 milioane de euro din partea Consiliului Concurenţei într-o dispută ce implică RCS & RDS (Digi) şi ceilalţi operatori de cablu şi satelit

Luna iulie se încheie într-un mod nu tocmai plăcut pentru Pro TV, compania din spatele postului de televiziune (Pro TV SRL) primind o amendă în valoare de 20,7 milioane lei (4,1 milioane de euro) din partea Consiliului Concurenţei.

Vodafone îşi îmbunătăţeşte grila de programe tv şi introduce două noi posturi de televiziune

Vodafone şi-a îmbunătăţit recent grila de programe tv, introducând două noi posturi de televiziune cu acoperire naţională, ambele în format HD.