ANCOM refuză cererile Orange și Vodafone de reglementare suplimentară a internetului fix

/
/
15 nov. 15
/

ANCOM a emis un comunicat de presă ce poate fi considerat drept un răspuns la cererile Orange și Vodafone de care discutam în urmă cu câteva săptămâni. 

Ce merită a fi menționat din materialul respectiv?

Analiza ANCOM a arătat că atât în prezent, cât și în orizontul de timp al analizei, piața serviciilor de acces la internet în bandă largă la puncte fixe se va menține concurențială. Piața este dinamică, fluidă și în creștere continuă, România înregistrând cel mai ridicat grad de concurenţă la nivel de infrastructuri dintre toate statele membre ale Uniunii Europene, cu un număr de peste 750 furnizori de servicii de acces la internet în bandă largă la puncte fixe în anul 2014, cu peste 60% dintre conexiunile de acces cu viteze de cel puțin 30Mbps și cu peste 2/3 din populație în localități acoperite de cel puțin trei rețele apte să ofere acces la internet la puncte fixe.

RCS-RDS, UPC și Telekom Romania Communications pot respira ușurate, nu vor fi nevoite să ofere accesul unor terțe părți către rețelele de internet fix.

Orange și Vodafone pot investi în infrastructura proprie, dar asta necesită costuri majore + timp. Ar putea încerca să achiziționeze furnizori de talie mai mică, în genul AKTA. Orange și Vodafone încearcă să ofere cât mai multe servicii pe aceeași factură. Orange mai are nevoie de internetul la punct fix, Vodafone de cablu TV + internet fix.

Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: ANCOM, orange, RCS & RDS, vodafone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

De ce strategia DIGI de tip blitzkrieg cu preţuri mici nu a funcţionat în Belgia? (iată ce s-a întâmplat şi ce e de făcut mai departe)

DIGI este un operator care se bazează pe o strategie simplă şi foarte eficientă (de cele mai multe ori). Compania se foloseşte de intrări agresive pe noile pieţe, unele susţinute de creşteri în volum prin practicarea de preţuri mici. În funcţie de context, fie închiriază reţea, fie construieşte una noua, în ritm direct proporţional cu…

De ce cred că noul acţionar majoritar al grupului Vodafone ar putea relansa activitatea din România (o concurenţă mai agresivă pentru Orange şi Digi Mobil nu ar strica)

Probabil aţi citit în ultimele ore că grupul britanic Vodafone are un nou acţionar majoritar, un om de afaceri francez ce a cumpărat 16,21% din capital pentru aproape 6 miliarde de dolari (5,95 miliarde de dolari mai exact). Vorbim despre Xavier Niel, fondatorul şi acţionarul principal al grupului de telecomunicaţii Iliad.

Am primit prima factură DIGI cu tarifele raportate la euro (iată cu cât am plătit mai mult comparativ cu luna trecută)

Cred că toată lumea a aflat deja că începând cu 27 mai 2026 DIGI îşi raportează partea comercială din România în euro. Această dată însă s-a aplicat doar pentru clienţii noi, pentru cei existenţi, primele facturi cu raportare la euro au început să apară după 1 iulie 2026.