Android 6.0 Marshmallow pe Huawei P8 Lite, prin Friendly User Trial

/
/
4 feb. 16
/

Veste bună pentru cei ce folosesc Huawei P8 Lite, Android 6.0 Marshmallow a fost oferit ca update FOTA / Firmware Over-the-Air pentru cei înscriși în programul Friendly User Trial

Android 6.0 a fost oferit pentru Huawei P8 Lite în ambele configurații, single sim și dual-sim. Nu am mai multe detalii legate de schimbările aduse, dar știu sigur că dacă sunteți înrolați în programul amintit, ar trebui să primiți o notificare privind upgrade-ul software către cea mai nouă iterație a sistemului de operare powered by Google.

Huawei P8 Lite este unul dintre primele telefoane cu preț de sub 1000 lei ce primește 6.0 Marshmallow. O să vă ținem la curent din momentul în care avem mai multe detalii. Presupun că în câteva săptămâni, după testarea într-un program restrâns, update-ul ajunge pe toate modelele P8 Lite comercializate local.

Specificații Huawei P8 Lite:

  • display IPS de 5 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli;
  • procesor HiSilicon Kirin 620 de tip octa-core la 1.2 GHz, 2 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare, slot pentru microSD de până la 128 GB;
  • 4G / LTE, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.1, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS și GLONASS;
  • dual-sim de tip combo (slot pentru microSD sau slot pentru microSIM), 13 Megapixeli, autofocus, dual-LED flash, filmează la 1080p cu 30 fps, cameră frontală de 5 Megapixeli;
  • baterie de 2200 mAh, 131 gr. și 7.7 mm grosime.
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Samsung testează interfaţa One UI 9 bazată pe Android 17 pe aproape 50 de device-uri Samsung Galaxy (iată care sunt acestea)

Samsung pregăteşte noul val de actualizări, cel pentru interfaţa One UI 9 bazată pe Android 17. Conform unor surse apropiate de producătorul sud-coreean, în prezent se testează la nivel intern această ultimă iteraţie software pe un număr impresionant de device-uri.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.