Apple a demarat producţia de iPhone 11 şi în India

/
/
27 iul. 20
/

Până de curând Apple producea în fabricile sale din India doar modele mai ieftine în genul iPhone SE sau modele mai vechi în genul iPhone 8. Acestea erau destinate în mod special pieţei locale, una tradiţional săracă.

Din păcate pentru “mărul muşcat”, o lege dată anul trecut în India face şi mai dificilă posibilitatea de a creşte în zona modelelor noi, a flagship-urilor. Guvernul indian a introdus o taxa de 20% pentru importul de electronice, deci tot ce este produs în afara ţării pleacă din start cu un handicap generos la nivel de preţ.

Pentru a evita această taxă, dar şi pentru a reduce dependenţa de China, Apple a decis să producă modele mai scumpe şi în India. Astfel, la fabrica Foxconn de lângă oraşul Chennai, a fost demarată producţia modelului iPhone 11. Unităţile produse aici vor fi destinate în primă fază pieţei indiene, însă dacă contextul o va cere, în scurt timp am putea cumpăra şi în România iPhone 11 fabricat în India.

În prezent, din cauza prețurilor foarte mari și a puterii reduse de cumpărare, Apple are în India o cotă de piaţă de doar 1%.

Sursa: moneycontrol.com
Categorii: Apple
Cuvinte cheie: apple, India, iphone, iPhone 11
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

iOS 26.2 a fost lansat oficial (iată ce noutăţi primesc utilizatorii de iPhone-uri compatibile)

În acest final de săptămână a fost lansat oficial update-ul către iOS 26.2. Acesta aduce câteva noutăţi interesante, printre care:

Îţi place ecranul secundar de la Xiaomi 17 Pro sau 17 Pro Max, dar tu ai iPhone? Iată cum ai putea avea şi tu un astfel de ecran, însă doar dacă foloseşti iPhone 17 Pro sau 17 Pro Max

Xiaomi a lansat în luna septembrie noua serie de smartphone-uri Xiaomi 17. Aceasta este formată din modelele Xiaomi 17, 17 Pro şi 17 Pro Max, iar la momentul respectiv le-am prezentat în articole separate.

Lansarea smartphone-ului subţire iPhone Air 2 ar putea fi amânată pentru 2027

În toamna acestui an Apple a lansat unul dintre cele mai subţiri smartphone-uri din lume, iPhone Air. Acesta are o grosime de doar 5.6 mm şi cântăreşte 165 de grame.