Apple a produs cel mai toxic telefon din lume

/
/
8 oct. 12
/

Probabil că această caracteristică a unui smartphone Apple era ultima chestiune la care v-aţi fi gândit vreodată. Ei iată că nişte experţi au analizat şi acest aspect şi anume toxicitatea unui telefon.

Conform acestui studiu realizat de către cei de la ifixit.org şi healthystuff.org, iPhone 2G este cel mai toxic telefon din lume. Pentru a ajunge la această concluzie, experţii au analizat componentele a peste 36 de telefoane şi au descoperit în structurile acestora substanţe precum brom, PVC, plumb, cositor, crom, produse de ignifugare etc. În top 5 al celor mai toxice telefoane au mai intrat Palm m 125, Motorola MOTO W 233 Renew, Nokia N95, Blackberry Storm 9530 şi Palm Treo 750.

Printre cele mai puţin toxice telefoane s-au enumerate Motorola Citrus, iPhone 4S, LG Remarq şi Samsung Captivate. iPhone 5 s-a clasat pe locul al 5-lea în acest clasament, în timp ce Samsung Galaxy S III pe locul al 9-lea.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

iPhone 18 Pro ar putea avea în toamnă un preţ de plecare cu 300 de dolari mai mare decât a avut iPhone 17 Pro anul trecut

Apple este lovită serios de preţurile uriaşe practicate de producătorii de semiconductori, iar o analiză recentă ne arată că iPhone 18 Pro ar putea avea în toamă un preţ de plecare cu 300 de dolari mai mare decât a avut iPhone 17 Pro în 2025.

Pentru a menţine un preţ competitiv, Samsung ar putea să nu aducă niciun upgrade important pe Samsung Galaxy S27 (ar putea exista chiar un mic downgrade la nivel de display)

Ce se întâmplă acum în lume pe piaţa de semiconductori este un adevărat coşmar de preţ şi chiar un coşmar logistic pentru producătorii de telefoane inteligente.

Samsung Galaxy A27 este pregătit de lansare în Europa, însă preţul cu siguranţă va nemulţumi mulţi utilizatori

În martie 2025 era lansat oficial smartphone-ul Samsung Galaxy A26, un device accesibil, care s-a vândut destul de bine în Europa.