Apple are mari probleme de calitate în ceea ce priveşte producţia de carcase pentru iPhone din India, o carcasă din două fiind respinsă la control

/
/
15 feb. 23
/

Apple are ambiţia de a reduce dependenţa de China, până în 2027 compania intenţionând să mute 50% din totalul producţie în India.

Însă aşa cum vara nu-i ca iarna, nici indianul nu este precum chinezul. Dacă cel din urmă a tras tare şi a încercat tot timpul să îşi mulţumească partenerul american, nu acelaşi lucru se poate spune şi despre indieni.

Se pare că mărul muşcat are mari probleme de calitate în ceea ce priveşte producţia de carcase pentru iPhone la fabricile din India. Apple este ştiută ca fiind foarte drastică când vine vorba de calitate, însă în India 50% din producţia de carcase este refuzată la control. Practic una din două carcase ajunge fie la gunoi, fie la reciclat.

Gigantul american a impus drept obiectiv 0% defecte de fabricaţie, însă procesul în India este foarte departe de ţintă. Interesant este că furnizorii indieni nu par a se grăbi să rezolve aceste neajunsuri, chiar dacă există planuri şi strategii de îmbunătăţire a procesului, a competenţelor, a profesionalismului angajaţilor.

Apple rămâne în continuare optimistă, însă va mai trece ceva timp până când partenerii indieni vor respecta standardele de calitate impuse de compania americană.

Sursa: ft.com
Categorii: Apple
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

iPhone 18 Pro ar putea avea în toamnă un preţ de plecare cu 300 de dolari mai mare decât a avut iPhone 17 Pro anul trecut

Apple este lovită serios de preţurile uriaşe practicate de producătorii de semiconductori, iar o analiză recentă ne arată că iPhone 18 Pro ar putea avea în toamă un preţ de plecare cu 300 de dolari mai mare decât a avut iPhone 17 Pro în 2025.

Apple AirPods Pro 3 – review (Căștile care nu ar trebui să-ți lipsească din ecosistemul Apple!)

Deși nu mai reprezintă neapărat o noutate, recenzia de față vine într-un moment foarte apropiat de cel de la care Apple a reușit să primească certificarea medicală ca proteză auditivă pentru probleme de auz de nivel mic și mediu pentru căștile AirPods Pro 3. Mă refer la certificare medicală în România, fiindcă în multe alte…

Apple pregăteşte intrarea oficială a platformei de streaming video Apple TV în România (când ar putea fi anunţată aceasta?)

Încă de prin 2024 tot spunem că Apple ar putea aduce platforma de streaming Apple TV în România, însă de atunci şi până în prezent nu s-a întâmplat nimic serios în această direcţie.