Apple reduce comisioanele din App Store la 15% pentru micii dezvoltatori

/
/
18 nov. 20
/

Se pare că scandalul Apple vs Epic Games nu a rămas fără ecou, chiar dacă marile business-uri nu au câştigat mare lucru de pe urma lui.

“Mărul muşcat” a anunţat lansarea programului App Store Small Business prin intermediul căruia micşorează comisioanele practicate micilor dezvoltatori. În mod clasic Apple taxează cu 30% veniturile generate de aplicaţii prin intermediul App Store, însă această taxă va fi redusă la 15% pentru companiile cu câştiguri anuale sub 1 milion de dolari.

Apple susţine că programul App Store Small Business este realizat pentru a susţine micii dezvoltatori afectaţi de pandemia COVID-19.

În acest moment Apple colaborează cu peste 28 de milioane de dezvoltatori, iar marea majoritate a acestora au venituri mici şi foarte mici. App Store Small Business va demara pe 1 ianuarie 2021, iar dezvoltatorii vor trebui să aplice pentru a fi prinşi în program (nu vor fi făcute înscrieri automate).

Sursa: cnet.com
Categorii: Apple
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Apple AirPods Pro 3 – review (Căștile care nu ar trebui să-ți lipsească din ecosistemul Apple!)

Deși nu mai reprezintă neapărat o noutate, recenzia de față vine într-un moment foarte apropiat de cel de la care Apple a reușit să primească certificarea medicală ca proteză auditivă pentru probleme de auz de nivel mic și mediu pentru căștile AirPods Pro 3. Mă refer la certificare medicală în România, fiindcă în multe alte…

Apple pregăteşte intrarea oficială a platformei de streaming video Apple TV în România (când ar putea fi anunţată aceasta?)

Încă de prin 2024 tot spunem că Apple ar putea aduce platforma de streaming Apple TV în România, însă de atunci şi până în prezent nu s-a întâmplat nimic serios în această direcţie.

Se pare că Apple va implementa baterii siliciu-carbon pe seria iPhone 20 (care nu este chiar atât de departe)

Tehnologia siliciu-carbon de generaţia a treia este deja bine stăpânită de producători precum Honor, OnePlus, Realme, Xiaomi etc., astfel că azi avem smartphone-uri cu autonomii ce ajung chiar şi la 3 zile într-o utilizare normală.