Au apărut cablurile USB-C prin intermediul cărora hackerii te pot spiona sau pot prelua controlul device-ului tău

Hardware
/
/
16 dec. 24
/

Trăim într-o lume puternic tehnologizată, iar în principiu acest lucru este de bine. Doar că nu toţi oamenii tratează tehnologia ca pe ceva constructiv, sunt şi foooooarte mulţi ce se gândesc să o folosească într-un mod distructiv.

Din păcate viitorul pare destul de periculos, mai ales că modalitatăţile de a face rău se diversifică şi devin din ce în ce mai greu de depistat.

Specaliştii de la Lumafield au făcut publice informaţii legate de o nouă generaţie de cabluri USB-C. Aceştia au recreat un astfel de cablu, l-au scanat 3D şi au demonstrat cum în interiorul acestuia pot fi integrate componente minuscule gândite în principal pentru spionaj (antene Wi-Fi, cipuri etc.) Interesant este că acestea sunt atât de bine concepute şi mascate, încât nu pot fi detectate nici de clasicele raze X.

În funcţie de cât de bine sunt echipate aceste cabluri, hackerii pot prin intermediul lor să spioneze, să comunice, să transmită cod malware sau chiar să preia controlul device-ul gazdă.

Pentru moment acest tip de cablu costă destul de mult, astfel că nu este accesibil oricui. Cei de la Lumafield ne recomandă doar achiziţia de cabluri originale de la producători şi evitarea utilizării prizelor USB publice.

Via: tomsguide.com
Categorii: Hardware
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Producătorii de telefoane inteligente au redus dramatic ritmul de lansare a modelelor noi (în S1 din 2026 avem cu 35% mai puţine noutăţi decât în S1 din 2024)

Nu este un secret pentru nimeni că producătorii de telefoane inteligente au rărit numărul lansărilor, acest lucru se vede cu ochiul liber şi în România (oferta de modele noi este din ce în ce mai limitată).

De ce cred că noul acţionar majoritar al grupului Vodafone ar putea relansa activitatea din România (o concurenţă mai agresivă pentru Orange şi Digi Mobil nu ar strica)

Probabil aţi citit în ultimele ore că grupul britanic Vodafone are un nou acţionar majoritar, un om de afaceri francez ce a cumpărat 16,21% din capital pentru aproape 6 miliarde de dolari (5,95 miliarde de dolari mai exact). Vorbim despre Xavier Niel, fondatorul şi acţionarul principal al grupului de telecomunicaţii Iliad.

Elanul brandurilor secundare a apus (după realme şi OnePlus, un alt mare nume ar putea ieşi în curând de pe piaţa de smartphone-uri)

În urmă cu ceva ani, cei mai mari producători chinezi de smartphone-uri s-au luat unul după altul şi au lansat branduri secundare, unele care de obicei veneau cu un raport calitate-preţ de tipul best buy (Oppo cu realme sau chiar OnePlus, Xiaomi cu Poco sau Redmi, Vivo cu iQOO şi tot aşa).