Banca Transilvania: Retrageri de la bancomat cu smartphone-ul

/
/
29 iul. 19
/

Cei ce sunt clienți ai Băncii Transilvania și folosesc aplicațiile BT Pay pe Android sau Apple Pay pe iOS pot face retrageri de la bancomat cu telefonul mobil fără a mai introduce cardul.

În faza inițială sunt 500 de ATM-uri ce suportă plățile contactless. Noua funcție urmează a fi adusă în mod gradual, până la sfârșitul anului, pe majoritatea ATM-urilor din portofoliul Băncii Transilvania.

Smartphone-ul este apropiat de zona contactless și operațiunea este continuată ca o retragere normală, cu PIN etc. Înțeleg că nu sunt permise activarea și personalizarea PIN-ului, pentru aceste operațiuni este nevoie de card.

Banca Transilvania este prima bancă din România ce permite retragerile de numerar cu telefonul mobil de la bancomat. 

Declarație oficială:

“Lumea se schimbă şi bankingul se schimbă. Volumele, viteza cu care facem lucrurile au crescut, la fel şi cerințele clienților. Cifrele BT ne arată că plățile contactless sunt pe val, de aceea sunt sigur că trendul va fi repede adoptat inclusiv pentru retrageri de numerar de la bancomat, mai ales cu telefonul. Ne bucurăm să fim prima bancă din România care aduce clienților accesul contactless la ATM şi un mod total nou de a interacționa cu bancomatul, cu tehnologia” – declară Ömer Tetik, Director General, Banca Transilvania.

Sursa: Banca Transilvania
Categorii: Android, iOS
Cuvinte cheie: Banca Transilvania, BT Pay
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17 (iată tot ce trebuie să cunoşti despre cea mai nouă iteraţie Android)

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17, cea pe care o vom primi pe device-uri de acum înainte. Aceasta va fi disponibilă pentru început doar pe smartphone-urile din seria Google Pixel, urmând ca în perioada următoare, fiecare producător să revină cu un roadmap adecvat modelelor sale.

Ce smartphone-uri şi tablete Realme sunt eligibile pentru actualizarea la interfaţa Realme UI 8.0 bazată pe Android 17?

Android 17, cunoscut intern drept Android Cinnamon Bun (Rulouri cu scorţişoară), va fi următoarea iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare din lume în industria producătoare de smartphone-uri şi tablete.