Bursa zvonurilor: Samsung GALAXY Note 7 cu 6 GB RAM și 128 GB spațiu de stocare

/
/
5 aug. 16
/

Samsung GALAXY Note 7 a debutat în varianta cu 4 GB RAM și 64 GB spațiu de stocare, iar în mediul online exista deja așteptarea că noul phablet sud-coreean va sosi cu 6 GB RAM. O mică dezamăgire în momentul în care Samsung a făcut anunțul oficial. 

În China prin agenția ce se ocupă de standardele în industria telecom / TENAA au și apărut detalii legate de o iterație a lui GALAXY Note 7 cu 6 GB RAM și 128 GB spațiu de stocare. S-ar putea să avem un anunț oficial din partea Samsung în viitorul apropiat.

Peste weekend urmează și lansarea națională a lui Note 7. Acolo sper să aflu și prețurile pe care Samsung urmează a le practica în țara noastră, versiunea cu 6 GB RAM și 128 GB spațiu de stocare aș face pariu că se duce foarte aproape de pragul a 5000 de lei, fără semnarea unui contract. Asta dacă zvonul venit din China se dovedește a fi real.

Specificațiile confirmate până acum pentru Samsung GALAXY Note 7:

  • display Super AMOLED curbat de 5.7 inch cu rezoluție 2560×1440 pixeli, 518 ppi, rezistent la contactul cu apa și praful – certificare IP68 pentru smartphone și stylus-ul încorporat de 3 gr.;
  • procesor Exynos de tip octa-core cu 4 x 2.3 GHz și 4 x 1.6 GHz pe litografiere de 14nm, 4 GB memorie RAM de tip LPDDR4, 64 GB spațiu de stocare de tip UFS 2.0;
  • Android 6.0.1 Marshmallow;
  • 4G LTE Cat.12, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, bluetooth 4.2, USB type-C, NFC, jack de 3.5 mm, A-GPS, GLONASS, Beidou, cititor de amprentă și iris, senzor pentru monitorizarea ritmului cardiac, barometru, senzor RGB de lumină, senzor geomagnetic;
  • 12 Megapixeli de tip Dual Pixel cu OIS și f/1.7, cameră frontală de 5 Megapixeli cu f/1.7;
  • baterie de 3500 mAh, încărcare wireless pe standardele WPC și PMA, 169 gr. și 7.9 mm grosime.
Sursa: GSMarena.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

AnTuTu a publicat lista celor mai puternice 10 smartphone-uri din martie 2026

Aşa cum ne-am obişnuit, începutul fiecărei luni vine cu topul celor mai puternice 10 smartphone-uri prezentat de AnTuTu.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.