BYD a lansat în România SUV-ul BYD SEALION 5 DM-i, unul cu tehnologie Super Hybrid DM şi preţ nesperat de bun

gAuto
/
/
29 ian. 26
/

În cursul zilei de astăzi, 29 ianuarie 2026, a fost lansat în România un nou SUV, unul care cu siguranţă va genera ceva vânzări pentru BYD. Noua maşină se numeşte BYD SEALION 5 DM-i şi vine în standard cu tehnologie Super Hybrid DM.

Dezvoltat ca un SUV de familie generos, BYD SEALION 5 DM-i vine cu următoarele caracteristici:

  • dimensiuni: 4738 mm lungime, 1860 mm lățime, 1710 mm înălțime şi un ampatament de 2712 mm;
  • portbagaj de 463 litri, ce poate creşte până la 1410 litri prin rabtarea banchetei;
  • tehnologia Super Hybrid DM, una care îmbină experiența de condus specifică unui autovehicul electric cu siguranța și autonomia extinsă oferite de un sistem hibrid de ultimă generație (avem un motor pe benzină Xiaoyun de 1.5 litri de 98 CP şi un motor electric de 197 CP, cu un total combinat de 217 CP);
  • consum combinat de 2.1 litri / 100 kilometri;
  • două niveluri de echipare:
    • Confort – baterie Blade de 12,96 kWh, autonomie electrică de până la 62 km, respectiv 992 km în total (conform WLTP) şi 0-100 km/h în 7.7 secunde;
    • Design – baterie Blade de 18,30 kWh, autonomie electrică de până la 86 km, respectiv 1016 km în total (conform WLTP) şi 0-100 km/h în 8.1 secunde;
  • viteză maximă de 170 kilometri / oră;
  • încărcare AC la 3.3 kw.

În echiparea standard (Confort) primim vopsea metalizată, jante din aliaj de 18 inci, bare de plafon din aluminiu, faruri și stopuri LED, un panou de instrumente digital de 8.8 inci, un ecran de infotainment de 12.8 inci, scaune față reglabile electric, patru porturi USB și senzori de parcare spate. De asemenea, sunt incluse şi alte tehnologii BYD precum accesul NFC folosind smartphone-ul și funcția Vehicle-to-Load.

Varianta full (Design) aduce în plus lumini dinamice de întâmpinare, scaun şofer încălzit, scaun pasager faţă încălzit, încărcare wireless la 50W, senzori de parcare faţă şi cameră video la 360 de grade.

Întreaga listă cu specificaţii o găsiţi aici, iar prezentarea comercială este disponibilă pe byd.com/ro.

Preţurile standard sunt:

  • BYD SEALION 5 DM-i Confort – 29.990 euro TVA inclus;
  • BYD SEALION 5 DM-i Design – 32.990 euro TVA inclus.

BYD România a anunţat însă un preţ promoţional de lansare de 27.600 euro TVA inclus pentru versiunea Confort. Primele livrări vor fi făcute din luna februarie.

Categorii: gAuto
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Comisia Europeană continuă asaltul asupra producătorilor auto chinezi şi pregăteşte introducerea de taxe vamale mari pentru maşinile plug-in hybrid (PHEV)

După cum probabil ştiţi deja, maşinile electrice fabricate în China sunt suprataxate în acest moment în Uniunea Europeană. Începând cu 31 octombrie 2024, producătorii auto din China trebuie să plătească următoarele taxe vamale:

1 maşină din 4 vândute în 2026 la nivel global va fi electrică (un record pentru segment)

Ştiu că mulţi oameni au o oarecare reţinere în a face pasul către maşini electrice, însă se pare că trecerea naturală către această motorizare se întâmplă la nivel global, iar 2026 va fi unul al recordurilor.

Competiţia „Cel mai 4×4” din România și-a desemnat câștigătorii celei de-a 26-a ediție

„Cel mai 4x4” este cea mai veche competiție de acest gen din Europa, ajungând anul acesta la cea de-a 26-a ediție. Evenimentul s-a desfășurat în weekendul 13-14 iunie 2026 în zona Câmpulung Muscel - Rucăr. Cu 12 modele intrate în finala competiției, a fost acoperit întreg spectrul vehiculelor cu veleități off-road, de la SUV-uri 4x2…