Senzorul de 16 Megapixeli de pe GALAXY S6 provine de la Sony sau Samsung

/
/
4 mai 15
/

Camera foto de pe Samsung Galaxy S6 se pare că poate fi de două feluri: cu senzor Sony IMX240 sau cu senzor propriu de la Samsung. Acest lucru nu este unul neobișnuit pentru gigantul sud-coreean, întrucât la fel se întâmplă și pentru alte smartphone-uri de top, precum Samsung GALAXY Note 4.

Totuși, în cazul acestuia din urmă se știe clar că modelul cu procesor Exynos folosește un senzor Samsung, în timp ce varianta cu chipset Qualcomm Snapdragon 805 vine cu senzor Sony IMX240. La Samsung Galaxy S6 nu există două versiuni pentru procesor, dar se pare că poți avea oricare dintre cei doi senzori pentru camera foto de 16 Megapixeli, fără vreun model, perioadă de fabricație sau operator care să facă diferența.

După cum se poate observa pe xda-developers.com, unii deținători de Samsung Galaxy S6 raportează senzori Sony IMX240, în timp ce alții anunță că au versiunea cu senzor ISOCELL. Nu există încă un tipar după care să ne putem da seama cum se decide senzorul folosit la camera foto de pe Samsung Galaxy S6.

Oricum ar fi, se pare că diferențele de calitate a pozelor între cei doi senzori sunt minime, dar unii utilizatori susțin că cel de proveniență japoneză ar fi doar cu un pic mai bun. Cert este că la momentul actual nu există prea multe voci care să nu recunoască faptul că Samsung GALAXY S6 oferă printre cele mai reușite fotografii ce pot fi captate cu un smartphone.

Așteptăm ca Samsung să ofere mai multe detalii despre modul în care se decide ce senzor utilizează fiecare model de GALAXY S6.

Sursa: PhoneArena.com
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 8 Pro, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2 pentru fotografii și Sony ZV-E10 + Sony E 4/PZ 18-105 G OSS pentru video.

Samsung Galaxy A27 5G sau ce specificații și funcții AI au fost integrate pe un telefon din categoria entry – păstrează și slotul pentru…, microSD

Samsung a prezentat Galaxy A27 5G și se mizează mult pe display-ul Infinity-O, dar și pe funcțiile AI aduse pe un model din segmentul entry.

După mai bine de 25 de ani, Samsung NU mai este cea mai valoroasă companie din Coreea de Sud

În noiembrie 2000, Samsung devenea cea mai valoroasă companie din Coreea de Sud, depăşind gigantul de stat KEPCO (Korea Electric Power Corporation), poziţie pe care avea să o deţină fără întrerupere mai bine de 25 de ani.

Pentru a menţine un preţ competitiv, Samsung ar putea să nu aducă niciun upgrade important pe Samsung Galaxy S27 (ar putea exista chiar un mic downgrade la nivel de display)

Ce se întâmplă acum în lume pe piaţa de semiconductori este un adevărat coşmar de preţ şi chiar un coşmar logistic pentru producătorii de telefoane inteligente.