Câte minute naționale ar trebui să ofere NELIMITATUL operatorilor telecom

/
/
21 ian. 16
/

O parte dintre voi ați parcurs saga legată de cartele preplătite blocate de către Orange și Telekom. În ultimele zile am tot discutat de NELIMITATUL pe apeluri naționale și cât de limitat este acest concept. 

În contractele semnate cu operatorii telecom sunt diverse clauze legate de o limitare a apelurilor, nu insist asupra lor. O să fac un calcul la modul ideal.

O lună poate avea maxim 31 de zile = 744 ore = 44.640 minute;

Să zicem că respectivul client efectuează apeluri de tip conferință în toată această perioadă, de aici rezultă 44.640 x 5 = 223.200 minute ar trebui să fie incluse în „nelimitatul național”.

Update: În promoția Vodafone cu 223.200 minute primite în rețea te alegi cu 2.232.000 puncte = Samsung GALAXY S6 Edge de 32 GB / 1.691.129 puncte + Samsung GALAXY A3 / 547.500 puncte. :) 

Cele 223.200 puncte x 0.96 eurocenți din tariful de interconectare se transformă în 2142.72 euro. Putem spune că operatorul roșu își rotunjește veniturile destul de frumușel. 

Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: orange, Telekom, vodafone
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Piaţa de comunicaţii electronice din România are un singur lider la final de 2025, iar acesta se numeşte DIGI (cotele de piaţă pur şi simplu distrug concurenţa)

ANCOM publică de 2 ori pe an situaţia pieţei de comunicaţii electronice din România: prima raportare o face la jumătatea anului şi a doua raportare la final de an. În urmă cu doar câteva ore a fost publicată de către ANCOM situaţia aferentă la final de 2025.

România are al 7-lea cel mai ieftin internet fix din lume şi cel mai ieftin din Uniunea Europeană în 2026

România este o ţară în care serviciul de internet fix are un cost foarte accesibil, iar asta o ştim de foarte mult timp. Recent a apărut o analiză actualizată la 2026, iar situaţia se prezintă mai bine decât m-aş fi gândit.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.