Câteva idei pentru Samsung și divizia sa de telefoane mobile

/
/
3 iun. 15
/

Samsung încearcă să vândă cât mai multe GALAXY S6 și S6 Edge și tânjește la succesul pe care Apple îl are cu duetul iPhone 6 și 6 Plus. S6 este cel mai bun smartphone al momentului, dar suferă din cauza istoricului pe care compania sud-coreeană îl are de la generațiile anterioare. 

Cred că Samsung are puterea să-și revină pe piața de telefoane mobile, dar doar după ce dă un reset serios.

1. Reintrarea în programul Nexus;

Samsung Nexus S și Samsung GALAXY Nexus sunt telefoanele mobile rezultate din parteneriatul încheiat între compania sud-coreeană și Google. Nu au avut un succes major în ce privește vânzările, deși GALAXY Nexus era un veritabil best-buy, dar nucleul dur al fanilor și dezvoltatorilor Android s-ar reorienta spre Samsung.

Un Nexus cu specificațiile și o parte din designul lui Samsung GALAXY S6 ar deveni visul multora. La un preț corect și succesul comercial ar putea fi atins.

2. Deschiderea a 2 sub-branduri pe piața de telefoane mobile;

Apple a demonstrat că un sub-brand funcționează perfect (iPhone, iPad, MacBook etc). Ambiția sud-coreenilor a fost ca sub logo-ul Samsung să producă de la telefoane și tablete până la automobile și mașini de spălat. În gama GALAXY au adus sute de modele și s-a produs o aglomerație maximă.

Din punctul meu de vedere, Samsung ar trebui să lanseze 2 sub-branduri: unul low-cost care să lupte cu Xiaomi, Huawei, Lenovo & liga chineză low-cost și altul premium pentru telefoane de top unde concurența este dată de știți voi cine și aici ar trebui să adaug și ceva zâmbilici.

3. Regândire a interfeței grafice TouchWiz;

Mi-aș dori să văd mai mult din interfața nativă a Android și mai puțin din briz-briz-urile Samsung (mai ales la nivel de organizare a setărilor, notificările rapide). Îmi amintesc că la GALAXY Note 3, Google a atras atenția asiaticilor că se îndepărtează prea tare de Android.

Viteză, viteză, viteză + organizare intuitivă = TouchWiz. Astea ar trebui să fie elementele-cheie. Aș puncta și cât mai puțin bloatware preinstalat. Își pot pune aplicațiile în magazinul propriu și alegi ce-ți dorești de acolo.

4. Suport software;

Ar fi ideal să se ofere un suport software rapid, cel puțin pentru telefoanele de top. Debutează Android 6.0, la 1 – 2 – 3 săptămâni să-l primești OTA și pe GALAXY S-ul tău. Am dat un exemplu.

Sunt sigur că se poate, numai să se dorească asta. Google și Samsung pot avea echipe comune de dezvoltare și problema software-ului care vine sau nu mai vine deloc pe telefoane mai vechi, să fie rezolvată.

5. Prețuri un pic mai așezate;

Companiile chinezești dovedesc că poți primi un raport preț / specificații imbatabil. Samsung ar putea tăia din bugetele de marketing și astfel ar reieși costuri mai bune pentru smartphone-urile sale.

Ce alte idei aveți pentru revigorarea Samsung?

Cuvinte cheie: samsung
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Care sunt noutățile pe partea de sunet de la Samsung în 2026 – sunet cinematografic pe noile soundbaruri și difuzoare Wi-Fi (Music Studio 5 și Music Studio 7)

Samsung a folosit CES 2026 spre a prezenta cele mai noi soluții pe partea de sunet și aici mă refer atât la soundbaruri, cât și la difuzoare audio Wi-Fi de generație nouă.

Cum se prezintă grila de programe tv şi radio a celor de la DIGI la început de 2026 şi care este oferta în materie de abonamente?

DIGI este cel mai mare operator pe piaţa de televiziune din România, la jumătatea anului 2025 compania având o cotă de piaţă de 76%. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate, la foarte mare distanţă, de Orange cu o cotă de piaţă de 13% şi Vodafone cu o cotă de piaţă de 9%.

Deşi confirmat cu încărcare la 60W, Samsung Galaxy S26 Ultra pare a dezamăgi în testele de laborator (viteza de încărcare a bateriei nu este cu mult mai mare decât cea oferită de Samsung Galaxy S25 Ultra)

Samsung Galaxy S26 Ultra va sparge noi bariere şi va deveni primul smartphone din curtea producătorului sud-coreean cu încărcare la 60W. Deşi neoficială, informaţia este confirmată din multiple surse, ba chiar Samsung s-a grăbit şi a lansat deja încărcătorul compatibil.