Ce câştigă Vodafone şi DIGI din tranzacţia de 70 de milioane euro ce lasă piaţa locală de telefonie în doar 3 mari jucători?

Retelistica
/
/
23 sept. 25
/

Lucrurile evoluează firesc în definitivarea achiziţiei Telekom România Mobile Communications de către Vodafone şi DIGI, iar la finalul săptămânii trecute au fost semnate documentele legale aferente acestei tranzacţii.

Aşa cum ştiam deja, Vodafone şi DIGI vor plăti 70 de milioane de euro pentru operatorul magenta, sumele şi câştigurile urmând a fi împărţite astfel:

Vodafone;

  • va plăti 30 milioane euro;
  • va prelua angajaţii, clienţii postpaid şi business, reţeaua de magazine şi infrastructura de reţea tehnică.

DIGI;

  • va plăti 40 milioane euro;
  • va prelua anumite licenţe de spectru, o parte din portofoliul de turnuri şi clienţii prepaid.

Finalizarea tranzacţiei este estimată a avea loc în prima parte a lunii viitoare, moment în care va demara oficial şi procesul de integrare, unul care va fi implementat treptat (foarte probabil ca acesta să se încheie în 2026, an în care numele Telekom va rămâne o simplă amintire în România).

Președintele și directorul general al OTE, domnul Kostas Nebis, a declarat: „Suntem încântați că am ajuns la acest acord important, care este în deplină concordanță cu obiectivul strategic al OTE de a-și optimiza portofoliul și de a spori valoarea pentru acționari. Doresc să îmi exprim recunoștința față de echipa de management și angajații TKRM pentru dedicarea și realizările lor. Acordul cu Vodafone și Digi va facilita investițiile în infrastructură, va permite dezvoltarea mai eficientă a rețelei și va îmbunătăți serviciile pentru clienți, contribuind la transformarea digitală continuă a economiei și societății românești.”

Sursa: economedia.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.

Al treilea canal de televiziune din România după audienţele din 2025 a fost scos la vânzare (există negocieri avansate cu un cumpărător)

Piaţa de televiziune din România continuă să se menţină destul de bine, în special în categoria celor mai urmărite canale tv. Conform unei analize Forbes România, în 2025 top 5-ul a fost format din:

Orange îţi oferă posibilitatea să testezi internetul pe mobil GRATUIT timp de 15 zile, în limita a 100 GB, fără niciun fel de acte sau alte obligaţii (iată care sunt condiţiile)

Într-un articol anterior vă spuneam că Orange şi-a actualizat pachetele de internet fix şi televiziune, Orange Extra, Supreme şi Premiere oferind acum mai multe opţiuni, la un cost în continuare foarte bun.