Ce se întâmpla la DIGI Belgia? Aflată la început de drum, filiala DIGI din această ţară a concediat jumătate dintre directori şi este acuzată de presă că are plăţi restante către furnizori

Retelistica
/
/
1 mart. 25
/

Operatorul român DIGI a anunţat în mai 2024 că a intrat oficial pe piaţa din Belgia şi deşi iniţial a fost promisă lansarea serviciilor în vara anului trecut, acestea au fost amânate pe mai multe considerente (inclusiv ceva controverse legate de instalarea cablurilor pe faţadele caselor). DIGI Belgia şi-a lansat într-un final activitatea comercială în decembrie 2024, însă se pare că lucrurile merg destul de rău.

La nici 3 luni de la lansarea comercială a serviciilor, DIGI Belgia concediază 5 din cei 11 directori. Au fost daţi afară directorii de Marketing, Resurse Umane, Operațiuni de Afaceri, Transformare și Asistență pentru Clienți. Se pare că după nici 3 luni se doreşte deja schimbarea strategiei şi o eficientizare a costurilor.

Presa belgiană la rândul său susţine că DIGI Belgia are plăţi restante către furnizori, probleme privind reglementările de siguranță în muncă şi realizări mult sub obiective (se zvoneşte că succesul companiei nu este chiar cel mai aşteptat, volumul de clienţi atras fiind cu 90.000 mai mic decât cel estimat).

Momentan la DIGI Belgia este tăcere, însă Serghei Bulgac, CEO-ul grupului DIGI, neagă orice problemă de lichiditate. Cât despre concedierile celor 5 directori, acelaşi Serghei Bulgac a declarat:

„Am decis în urmă cu câteva zile anumite schimbări în cadrul structurii manageriale a Digi Belgium. Schimbările de management sunt menite să eficientizeze și să realinieze concentrarea companiei pentru a ne asigura că intenția noastră de a construi rețelele – atât fixe, cât și mobile – într-un mod cât mai rapid posibil este satisfăcută. Și cred că accentul pus pe potențiale probleme sau pe potențiale lipsuri de lichiditate este total greșit. Acum, dacă s-ar întreba despre oportunitatea schimbărilor pe care le-am făcut, aș spune că aceasta este o întrebare greșită, deoarece suntem foarte tineri în Belgia. Tocmai am început operațiunile și ne vom reorienta și schimba atenția de câte ori este necesar pentru a ne asigura că, în final, construim rețele eficiente și bine conduse. Schimbările, restructurările au loc în fiecare zi, peste tot, și nu cred că suntem o excepție. Dar să sărim de aici la probleme de lichiditate este pur și simplu prea mult.”

Interesant este că toate aceste probleme la DIGI Belgia vin într-un context de maxim optimism pentru grupul DIGI. Ultimele date financiare confirmă acest lucru.

Sursa: profit.ro

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

DIGI depăşeşte în premieră o capitalizare bursieră de 20 de miliarde de lei la Bursa de Valori Bucureşti (BVB)

DIGI se află într-o etapă excelentă a existenţei sale, în vara acestui an primind veşti din cele mai bune:

Cum a reuşit Digi Mobil să revoluţioneze piaţa telecom din România? (cele 3 strategii câştigătoare)

România are una dintre cele mai accesibile pieţe telecom din lume, însă acest lucru nu ar fi fost posibil niciodată fără apariţia operatorului român Digi Mobil. Am spus acest lucru cu multe alte ocazii, însă niciodată nu am detaliat subiectul.

De ce strategia DIGI de tip blitzkrieg cu preţuri mici nu a funcţionat în Belgia? (iată ce s-a întâmplat şi ce e de făcut mai departe)

DIGI este un operator care se bazează pe o strategie simplă şi foarte eficientă (de cele mai multe ori). Compania se foloseşte de intrări agresive pe noile pieţe, unele susţinute de creşteri în volum prin practicarea de preţuri mici. În funcţie de context, fie închiriază reţea, fie construieşte una noua, în ritm direct proporţional cu…