CEO-ul Apple a avut încasări de peste 377 milioane în 2011

/
/
10 ian. 12
/

Tim Cook, noul CEO al Apple a încasat în anul 2011 peste 377 milioane de dolari, conform declaraţiilor gigantului american.

Tim Cook a primi acţiuni în valoare de aproximativ 376,18 milioane de dolari (valoarea lor la preţul de închidere de pe bursa de la New York la data de 24 august 2011) din partea Consiliului de Administraţie Apple, pentru a-şi arăta încrederea în noul lor CEO. Jumătate din acţiuni vor deveni tranzacţionale din 2016, iar restul din 2021. Dacă adăugăm şi salariul lui anual de peste 900 000 de dolari, observăm că Tim Cook a avut în 2011 venituri de peste 377 milioane de dolari.

Tim Cook a fost numit în luna august pe poziţia de CEO al Apple, în locul lui Steve Jobs, care a decedat 2 luni mai târziu. Comparativ, Steve Jobs avea un salariu de 1 milion de dolari.

Sursa: businessinsider.com
Categorii: Apple
Cuvinte cheie: apple-3, tim cook
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

iPhone 18 Pro ar putea avea în toamnă un preţ de plecare cu 300 de dolari mai mare decât a avut iPhone 17 Pro anul trecut

Apple este lovită serios de preţurile uriaşe practicate de producătorii de semiconductori, iar o analiză recentă ne arată că iPhone 18 Pro ar putea avea în toamă un preţ de plecare cu 300 de dolari mai mare decât a avut iPhone 17 Pro în 2025.

Apple AirPods Pro 3 – review (Căștile care nu ar trebui să-ți lipsească din ecosistemul Apple!)

Deși nu mai reprezintă neapărat o noutate, recenzia de față vine într-un moment foarte apropiat de cel de la care Apple a reușit să primească certificarea medicală ca proteză auditivă pentru probleme de auz de nivel mic și mediu pentru căștile AirPods Pro 3. Mă refer la certificare medicală în România, fiindcă în multe alte…

Apple pregăteşte intrarea oficială a platformei de streaming video Apple TV în România (când ar putea fi anunţată aceasta?)

Încă de prin 2024 tot spunem că Apple ar putea aduce platforma de streaming Apple TV în România, însă de atunci şi până în prezent nu s-a întâmplat nimic serios în această direcţie.