Citroen anunţa lansarea modelului Citroen C3 Aircross, iar acesta arată foarte bine

/
/
19 apr. 24
/

Citroen a realizat întotdeauna maşini cu o estetică mai ieşită din comun, de aceea de cele mai multe ori fie îţi place un model, fie nu (nu există cale de mijloc).

În ultima perioadă compania a început să îmbunătăţească acest aspect, ultimele lansări având un aer modern, actualizat, excelent integrat în peisajul pieţei actuale. Acelaşi lucru îl putem spune şi despre noul Citroen C3 Aircross, un SUV de segmentul B ce va concura direct cu a noastră Dacia Duster 3.

Citroen C3 Aircross va fi construit pe arhitectura Smart Car, va avea o lungime de 4.39 de metri şi va veni şi în versiune cu 7 locuri. La nivel de motorizare vom avea acoperite toate segmentele: termic, hibrid şi electric. Varianta de plecarea, cea mai accesibilă, va fi cea cu motor pe benzină de 1.2 litri turbo.

Prea multe detalii despre maşină nu au fost oferite în acest moment, însă ne aşteptăm ca Citroen C3 Aircross să fie un SUV ieftin, unul al cărui preţ de plecare să se învârtă în jurul a 20.000 de euro.

Noul model Citroen va putea fi comandat în România din toamna acestui an, primele livrări urmând a fi făcute în prima parte a anului viitor.

Sursa: automarket.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Piaţa auto de maşini noi din România pare că îşi revine, doar Dacia parcă merge cu frâna de mână trasă (minusul rămâne de peste 40%)

După o perioadă ianuarie – februarie foarte slabă, piaţa auto de maşini noi din România pare a-şi reveni, ajungând deja la 3 luni consecutive de creştere.

BYD Dolphin G DM-i a fost prezentat oficial drept un hatchback de segment B cu autonomie de peste 1000 de kilometri (rivalul direct al Daciei Sandero va ajunge şi în România)

BYD a prezentat oficial noul model BYD Dolphin G DM-i, un hatchback de segment B cu autonomie de peste 1000 de kilometri. Conform companiei chineze, acest model este primul gândit special pentru piaţa europeană.

I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini ce tip de baterie ar alege pentru o maşină electrică pentru un ciclu de utilizare de 8 – 10 ani (LFP sau NMC)

Am revenit cu un nou articol „I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini…”, unele prin intermediul cărora aflăm ce păreri au cele două AI-uri despre diverse subiecte de interes general.