Compania care deţine brandul Winamp va încerca să vândă tema originală a player-ului MP3 sub forma unui NFT

/
/
18 mart. 22
/

De dragul vremurilor apuse eu încă am player-ul MP3 Winamp instalat pe laptop şi chiar dacă nu l-am mai folosit de ani, el este încă acolo, îmi aminteşte de tinereţe.

Radionomy, compania ce deţine brandul Winamp în prezent, a anunţat iniţiativa “Winamp NFT”, una prin intermediul căreia mai multe simboluri Winamp vor fi scoase la licitaţie drept NFT-uri. Banii strânşi vor fi donaţi Fundaţiei Winamp pentru a ajuta muzica şi muzicienii din întreaga lume.

Unul dintre cele mai interesante NFT-uri se anunţă a fi tema originală a player-ului. Aceasta va fi scoasă la licitaţie în perioada 16 – 22 mai pe platforma OpenSea şi va avea un preţ de plecare de aproximativ 200 de euro. Câştigătorul va primi un jeton blockchain care va face legătura cu tema originală de Winamp. Acesta va putea afișa, copia sau reproduce bunul digital cumpărat, însă, nu va deține și drepturile de autor.

Categorii: Diverse
Cuvinte cheie: mp3 player, NFT, player mp3, Winamp
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

TOP 10: Oferte eMAG din 10.01.26 (cel mai bine evaluat televizor Samsung cu diagonala de 189 cm – 4.76 / 5 din 94 de review-uri, cele mai bune căști over-ear Bose cu reducere, Honor Magic7 Lite la preț atractiv etc)

Am ales mai multe produse din oferta eMAG, iar printre ele se află un telefon mid-range cu evaluări pozitive și o ofertă mai atractivă ca niciodată.

Cum se prezintă grila de programe tv şi radio a celor de la DIGI la început de 2026 şi care este oferta în materie de abonamente?

DIGI este cel mai mare operator pe piaţa de televiziune din România, la jumătatea anului 2025 compania având o cotă de piaţă de 76%. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate, la foarte mare distanţă, de Orange cu o cotă de piaţă de 13% şi Vodafone cu o cotă de piaţă de 9%.

2025 a fost un an record pentru producătorii auto chinezi în România, numărul înmatriculărilor crescând de 6 ori comparativ cu 2024 (cele mai de succes nume au fost MG, BYD, Geely şi Chery)

Piaţa auto de maşini noi din România a avut un an tensionat, însă luna decembrie a fost una de vis (+54.36% vs decembrie 2024), astfel că la nivel de 2025 putem vorbi de o creştere mică de 3.77% vs 2024 (156.083 unităţi înmatriculate).