Cu mari incertitudini politice în spate, Apple a început fabricarea modelului iPhone 16e în Brazilia

Smartphones
/
/
18 apr. 25
/

Pentru că războiul comercial dintre Statele Unite ale Americii şi China pare din ce în ce mai pe faţă, Apple trebuie să scape rapid de dependenţa chinezească, ţară unde îşi fabrică peste 80% dintre produse.

Mărul muşcat a demarat un astfel de proces de ceva timp, astfel că în prezent este capabilă să îşi producă o mică parte dintre iPhone-uri în ţări precum India, Vietnam sau Brazilia.

Săptămâna aceasta am aflat că modelul iPhone 16e se produce acum şi în Brazilia, la fabrica Foxconn din Jundiaí, São Paulo. Foxconn este cel mai important partener al Apple, compania taiwaneză având fabrici peste tot în lume.

Problema reală este că deşi Foxconn este o companie taiwaneză, aceasta este la rândul său puternic dependentă pe lanţul logistic tot de China, astfel că desi iPhone 16e se fabrică (mai mult se asamblează) în Brazilia, componentele tot din China vin.

Şi totuşi, Apple nu are o problemă cu China, ci cu incertitudinile politice ce îi afectează buna organizare şi strategiile de business.

Sursa: gsmarena.com
Categorii: Apple
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Se pare că Apple va implementa baterii siliciu-carbon pe seria iPhone 20 (care nu este chiar atât de departe)

Tehnologia siliciu-carbon de generaţia a treia este deja bine stăpânită de producători precum Honor, OnePlus, Realme, Xiaomi etc., astfel că azi avem smartphone-uri cu autonomii ce ajung chiar şi la 3 zile într-o utilizare normală.

TOP 10: Cele mai bine vândute smartphone-uri în primul trimestru din 2026

Piaţa globală de telefoane inteligente trece printr-o perioadă extrem de dificilă, iar de data aceasta nu ne mai referim strict la nivel de cerere şi ofertă.

Apple ar pregăti o strategie agresivă de preţ pentru iPhone 18 Pro şi 18 Pro Max (iată cum ar putea „vrăji” marketingul încă o dată utilizatorii)

Producătorii de smartphone-uri sunt din ce în ce mai afectaţi de preţurile şi de capacitatea de producţie limitată a unor componente hardware importante (procesor, stocare, memorie RAM etc.), iar acest lucru îl simţim şi noi prin reducerea numărului de noutăţi, prin creşterea preţurilor la raft etc.