Într-un articol de săptămâna aceasta v-am prezentat un top 4 al operatorilor telecom din România conform datelor financiare publice aferente anului 2024.
În acest articol am evidenţiat o informaţie care a surprins pe toată lumea: Orange Romania SA a înregistrat o pierdere netă anul trecut de peste 860 milioane lei, prim înregistrată de operatorul telecom din 2005 încoace.
Cum subiectul a fost dezbătut pe larg de toată presa din ţară, Orange România a revenit către profit.ro cu un punct de vedere legat de acest subiect (practic a dorit să justifice această cifră negativă):
„Pentru Orange Romania, achiziția în 2021 a fostei societăți Telekom Romania Communications (fosta Romtelecom), devenită ulterior Orange Romania Communications, a reprezentat cea mai mare investiție din istoria subsidiarei locale a Grupului Orange și cel mai mare proces de fuziune a două companii din istoria locală a telecomunicațiilor.
Finalizarea procesului de fuziune prin absorbție în anul 2024 a avut pentru Orange Romania un impact substanțial negativ asupra cheltuielilor. Acest proces, cât și investițiile constante, au influențat gradul de îndatorare al companiei. Este extrem de important pentru noi să ne menținem capacitatea investițională pentru a putea acoperi cât mai multe zone cu tehnologia 5G/5G+ și pentru a îmbunătăți rețeaua de fibră optică, astfel încât România să nu rămână în urmă față de restul Europei.
Pe lângă cheltuielile cu îmbunătățirea tehnologiilor, odată cu creșterea numărului de amenințări cibernetice, am accelerat investițiile în securitate cibernetică și în întărirea siguranței rețelelor, pentru a asigura reziliența viitoare. Vom susține în continuare investițiile prin care digitalizăm România pe termen lung, chiar dacă acestea sunt mai puțin performante pe termen scurt.
Una dintre cele mai mai mari provocări actuale este situația de pe piețele de internet fix și retransmisie TV, unde există un operator dominant încă nereglementat. Apreciem faptul că ANCOM a constatat acest lucru și suntem convinși că vor exista modificări relevante în cadrul de reglementare până la finalul acestui an. Prin introducerea unui cadru legislativ echitabil, mediul competitiv va fi restabilit și investițiile vor deveni din nou profitabile. O piață concurențială permite dezvoltarea continuă a sectorului telecomunicațiilor în beneficiul întregii societăți.”
Am evidenţiat principalele 3 cauze ce au dus la această pierdere istorică:
- finalizarea procesului de fuziune cu vechiul Telekom / Romtelecom;
- investiţiile importante în dezvoltarea infrastructurii 5G;
- investiţiile în securitatea cibernetică.
Orange România este nemulţumită şi de situaţia de pe pieţele de internet fix şi tv, acolo unde pierde bani frumoşi în contextul unei poziţii dominante a celor de la Digi.