Cum şi de cine este reprezentată România în Campionatul Mondial de Formula 1?

gAuto
/
/
28 mart. 25
/

În România mediul privat nu investeşte prea mult în sport, dacă ne uităm la multe cluburi din ţară, vom observa că ele sunt susţinute în special de bugetele locale, prin primării sau consilii judeţene.

Deşi România nu contează absolut deloc în sportul numit Formula 1, ţara noastră este reprezentată în conceptul de Formula 1 sub 4 forme astfel:

  • Bitdefender, un important producător global de soluţii software, este unul dintre principalii sponsori ai echipei Scuderia Ferrari HP (este deja al patrulea an de colaborare);
  • RebelDOT, o companie de dezvoltare software din Cluj-Napoca, a devenit anul acesta partener oficial al echipei Visa Cash App Racing Bulls (a doua echipă Red Bull din competiţie);
  • Allengra, o companie din Oradea, a fost desemnată de către FIA drept unic furnizor al debitmetrelor de combustibil (acestea măsoară debitul combustibilului din rezervor către motor, asigurând conformitatea echipelor cu limitele impuse şi respectarea regulamentului) până în 2030;
  • Pirelli, partener oficial al Campionatului Mondial de Formula 1 la nivel de pneuri, fabrică la Slatina toate anvelopele utilizate cursă de cursă de absolut toate maşinile de pe grilă.

Mult, puţin, nu ştiu ce să zic, cert este că România apare uneori pe buzele celor implicaţi în tot ce înseamnă Campionatul Mondial de Formula 1.

Sursa: zf.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Un nou producător auto chinez cunoscut intră pe canal oficial în România în vara acestui an

Producătorii auto chinezi îşi continuă expansiunea în Europa, inclusiv în partea centrală şi estică a continentului (zonă unde se află şi România).

De acum înainte îţi vei putea căuta maşina potrivită pe Autovit cu ajutorul lui ChatGPT (iată cum îl poţi folosi simplu şi rapid)

Autovit, cea mai mare platformă online din România destinată vânzării şi cumpărării de maşini noi şi second-hand, cu peste 7.5 milioane de vizite lunare, anunţă lansarea unui asistent AI disponibil direct în ChatGPT.

Dacia anunţă lansarea în România a aplicaţiei Dacia AR, cea care permite vizualizarea gamei de maşini în realitate augmentată

Dacia are o cotă de piaţă de aproximativ 30% în România, deci este o marcă ce atrage foarte mulţi români, în special prin prisma raportului calitate-preţ.