Dacia Duster 2022 TCe 150 EDC gAuto

Chiar dacă diferenţele de preţ nu mai sunt atât de mari între Dacia Duster şi restul competitorilor din categoria sa, maşina produsă la Mioveni continuă să impresioneze, astfel că la jumătatea anului Dacia Duster a fost cel mai bine vândut SUV de clasă B din Europa în categoria persoanelor fizice şi al treilea la total.

Dacia a reuşit să comercializeze aproape 87.000 de unităţi în Europa şi peste 111.900 unităţi la nivel global. Dacă în categoria persoanelor fizice a fost lider de piaţă, la total Dacia Duster a fost depăşită de Volkswagen T-Roc (111.600 unităţi) şi Toyota Yaris Cross (96.000 unităţi).

Dacia Duster 2022 TCe 150 EDC

În aceeaşi categorie mai avem în top un model produs în România şi anume Ford Puma. Cu vânzări de peste 77.300 unităţi în Europa, maşina produsă la Craiova s-a clasat pe locul cinci în prima jumătate a anului, depăşind nume importante precum Renault Captur, Volkswage T-Cross, Opel Mokka, Hyundai Kona și SEAT Arona. Pe locul patru, cel dintre Dacia Duster şi Ford Puma, s-a clasat Peugeot 2008.

Ford Puma Titanium 2022 1.0 EcoBoost mHEV 125 CP A7

Cele mai recente date arată că segmentul SUV de clasă B a devenit unul dintre cele mai apreciate de europeni, în primele şase luni din 2023 fiind comercializate peste 1 milion de astfel de maşini.

Ca o paranteză de final, Dacia Sandero a fost a doua cea mai bine vândută maşină în Europa în primul semestru cu 123.400 unităţi (+27% vs aceeaşi perioadă din 2022). Primul loc este ocupat de Tesla Model Y cu 136.500 unităţi, iar ultimul loc pe podium este deţinut de Volkswagen T-Roc cu 111.600 unităţi.

Via: profit.ro