Bolt permite pasagerilor să ofere bacşiş şoferilor direct în aplicaţie din luna iunie

/
/
8 iun. 20
/

Bolt, unul dintre cele mai mari servicii de ride sharing din Europa, a lansat o nouă funcţie în aplicaţia sa, aceea de a oferi bacşiş şoferilor. Pentru a putea utiliza această funcţie, toţi utilizatorii Bolt trebuie să aducă la zi aplicaţia, indiferent dacă vorbim de Android sau iOS.

Procesul în sine este destul de simplu. Pasagerii vor vedea opțiunea de a lăsa un bacșiș la sfârșitul cursei, atunci când o evaluează. Ei pot alege dintre opțiunile predefinite sau pot introduce suma pe care ar dori să o lase. Bacșișul poate fi lăsat în maximum 15 minute după încheierea călătoriei, iar șoferii vor primi întreaga sumă (Bolt nu percepe niciun comision pentru această facilitate).

Noua funcţie va fi lansată treptat luna aceasta în toate ţările în care Bolt este prezent, inclusiv în România.

„În fiecare zi, şoferii parteneri Bolt se află în prima linie pentru a se asigura că persoanele care au nevoie de o cursă, în această perioadă de incertitudine, se deplasează în siguranţă prin oraş. Introducem această funcţie pentru a permite pasagerilor să îşi arate recunoştinţa şi să sprijine comunitatea noastră de şoferi, desigur, atunci când sunt mulţumiţi de serviciile lor.”, a declarat Cristian Sălceanu, country manager Bolt România.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Interfaţa One UI 8.5 bazată pe Android 16 în varianta stabilă este gata (iată ce device-uri Samsung vor primi această actualizare)

După mai bine de 7-8 build-uri beta pe anumite modele, se pare că cei de la Samsung au ajuns într-un final în acea etapă în care sunt mulţumiţi de One UI 8.5 şi sunt pregătiţi să lanseze mult aşteptatul update stabil şi fără probleme.

iOS 27 va fi anunţat oficial în luna iunie, însă patru modele de iPhone nu vor mai avea ocazia să îl vadă la lucru (iată care sunt acestea)

iOS 27 este următoarea iteraţie a cunoscutului sistem de operare pentru iPhone-uri, una ce ar urma să fie lansată oficial în luna iunie a acestui an.

O aplicaţie online cere 1.99 dolari / minut pentru a permite utilizatorilor să facă video call cu Iisus Hristos generat de AI

Dezvoltarea inteligenţei artificiale va duce şi la multe derapaje de ordin moral, spiritual, iar în cele ce urmează vă voi prezenta un astfel de exemplu, unul care din punctul meu de vedere este extrem de exagerat.