Deschiderea din cutie pentru ultraportabilul ASUS U36SG-RX007D [video]

/
/
28 dec. 12
/

ASUS U36SG a fost unul dintre hiturile pe domeniul ultraportabilelor, mă refer la Black Friday 2012 când o serie de magazine online îl aveau pe stoc la aprox. 2000 de lei și prețul său de listă urca la aprox. 3000 de lei.

L-am achiziționat de la eMAG.ro pentru 2199 lei. Ce primești pentru această sumă?

– display de 13.3 inch cu rezoluție 1366×768 pixeli, de tip glare;

– procesor Intel Core i5-2450M la 2.5 GHz, 4 GB memorie RAM la 1333 MHz și maxim ajunge la 8 GB de memorie RAM, HDD de 500 GB la 5400 rpm;

– placă grafică dedicată NVIDIA GeForce 610M cu 1 GB inclus;

– Wi-Fi b/g/n, bluetooth 3.0, cititor de carduri, VGA, HDMI, 2 x USB 2.0, USB 3.0, jack de 3.5 mm, RJ-45 cu rețea 10 / 100 / 1000 Mbps;

– baterie cu 8 celule, 1.66 kg și 19 mm grosime.

Merită a fi luat în seamă pentru: arhitectura Intel Core i5 din generația anterioară + placă grafică dedicată, greutate și grosime ce-l transformă într-un ultraportabil veritabil, autonomie care se ridică la 6 – 8h în funcție de ceea ce face laptopul, preț bun.

Urmează să punem și un review detaliat. Îl voi accesoriza cu un SSD Kingston de 60 GB sau de 120 GB + 4 GB memorie RAM de la Kingmax.

Și un scurt clip:

httpvh://youtu.be/QqQr0MpbG_U

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Vodafone depăşeşte Digi Mobil şi devine din nou al doilea mare operator telecom din România (după numărul de clienţi)

În toamna lui 2024 vă spuneam că Digi Mobil a depăşit Vodafone ca număr de clienţi şi a ajuns al doilea mare operator telecom din ţara noastră.

HUAWEI Watch Fit 5 Pro – review (Evoluție matură în segmentul ceasurilor inteligente HUAWEI cu ecran rectangular)

Gama de dispozitive purtabile de la HUAWEI este atât de extinsă încât pentru unii s-ar putea dovedi copleșitoare, de-a dreptul. Însă nu este nimic dificil în a determina care ar fi seria care ți se potrivește cel mai bine.

Primul producător european de baterii LFP, unul ce deţine inclusiv o gigafabrică funcţională, tocmai şi-a cerut insolvenţa

Europa are o industrie auto dezvoltată, însă mult prea birocratică şi cam întârziată în implementarea de tehnologii moderne. Pare din ce în ce mai sigur că maşinile electrice vor deveni majoritare după 2030 când vorbim de achiziţii noi, iar bătrânul continent nu este încă pregătit pentru aşa ceva.