Deşi la fel de avantajoase, DIGI adoptă strategii diferite în Spania vs România şi promovează în special pachetele speciale

Retelistica
/
/
7 dec. 24
/

Săptămâna aceasta am aflat că DIGI a lansat în Spania Digi TV, iar acum operatorul român oferă spaniolilor întreg ansamblul de servicii (internet fix + televiziune + mobile).

De curiozitate am intrat şi eu pe site-ul digimobil.es şi am observat două aspecte:

  • preţurile sunt semnificativ mai mari decât în România (chiar şi aşa oferta DIGI este una din cele mai ieftine, piaţa din Spania având costuri mult mai ridicate decât cea din ţara noastră);
  • strategia DIGI este diferită de cea din România, în ideea în care în Spania se pune foarte mare accent pe pachetele speciale.

Pentru a exemplifica ultima idee, pe pagina principală se promovează puternic pachetul internet fix cu viteze în download de până la 300 Mbps şi abonament mobil cu minute nelimitate naţionale şi internet mobil până la 30 GB, la 15 euro / lună.

Dacă vrei şi televiziune (aceasta momentan este limitată la anumite regiuni), poţi alege pachetul de 22 euro / lună unde primeşti internet fix cu viteze în download de până la 300 Mbps, abonament mobil cu minute nelimitate naţionale şi internet mobil până la 30 GB şi televiziune cu peste 100 de canale TV.

O chestie mişto ce am găsit pe digimobil.es este că îţi poţi costumiza propriul tău pachet, astfel încât să îţi eficientizezi costurile, răspunzând în acelaşi timp nevoilor.

În România nu există astfel de pachete speciale, unele ce vin şi cu avantaj la nivel de costuri. În ţara noastră fiecare serviciu poate fi contractat separat şi fiecare serviciu are parte de oferte şi promoţii separate.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

DIGI amână listarea la Bursa de Valori din Madrid (decizia este motivată de actualele turbulenţe de pe pieţele financiare)

În toamna anului trecut aflam că DIGI vrea să se listeze la Bursa de Valori din Madrid, iar evoluţia din ultima perioadă arăta că un astfel de pas s-ar putea face undeva spre finalul celui de-al doilea trimestru din 2026.

Avem 3 canale de televiziune noi în aplicaţiile DIGI TV şi Digi Online

Într-un articol anterior v-am transmis că în cursul zilei de 14 aprilie 2026, DIGI şi-a actualizat grila de programe la nivel naţional, intrând 5 noi posturi de televiziune şi ieşind 4 canale tv.

DIGI TV şi-a actualizat grila de programe la nivel naţional (iată ce schimbări sunt aduse în primăvara lui 2026)

DIGI este cel mai mare operator pe piaţa de televiziune din România, la jumătatea anului 2025 compania având o cotă de piaţă de 76%. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate, la foarte mare distanţă, de Orange cu o cotă de piaţă de 13% şi Vodafone cu o cotă de piaţă de 9%.