Digi Mobil a anunţat numărul de clienţi la martie 2026 şi se confirmă oficial că operatorul telecom a căzut pe locul 3 în România

Retelistica
/
/
15 mai 26
/

În urmă cu două zile vă scriam că pe baza datelor existente în piaţă la acel moment, Vodafone a depăşit Digi Mobil şi a devenit din nou al doilea cel mai mare operator telecom din România după numărul de clienţi.

Analiza gadget.ro însă era făcută raportându-ne la două surse cu date diferite: decembrie 2025 în cazul Digi Mobil şi martie 2026 în cazul Vodafone.

În cursul zilei de astăzi, 15 mai 2026, DIGI a publicat datele fianciare aferente primului trimestru din 2026, adică situaţia la martie 2026. Putem astfel compara mere cu mere, iar situaţia este următoarea:

  • Digi Mobil avea la final de martie 2026 un total de 8.15 milioane clienţi pe telefonie mobilă;
  • Vodafone avea la final de martie 2026 un total de 8.44 milioane clienţi pe telefonie mobilă.

Acestea fiind spuse, putem acum confirma oficial că Digi Mobil a căzut pe locul 3 în România, în spatele Orange şi Vodafone (după numărul de clienţi).

Aşa cum am menţionat şi în articolul iniţial, situaţia nu va rămâne aşa prea mult deoarece în timp ce Digi Mobil creşte de la trimestru la trimestru, Vodafone scade tot de la trimestru la trimestru (schimbul de locuri este făcut cumva artificial, după preluarea clienţilor Telekom).

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange YOXO te cheamă în reţea şi îţi oferă 3 luni de abonament NELIMITAT 5G la doar 1.96 euro / lună

Orange YOXO încearcă să atragă noi abonaţi, astfel că recent a lansat o nouă campanie promoţională, una ce scoate în evidenţă abonamentul Best Deal cu Nelimitat 5G.

Pentru a încuraja plata online a facturilor, DIGI România pune la bătaie ca premiu o maşină (iată ce trebuie să faceţi şi care este modelul pe care îl puteţi câştiga)

Pe 28 mai vă scriam că DIGI România a încheiat contractul de colaborare cu PayPoint şi încearcă acum mutarea a cât mai multor plăţi în mediul online.

Cum te poţi porta la Vodafone la un abonament cu resurse NELIMITATE în România şi un preţ de doar 2.54 euro / lună?

Dacă eşti abonat Digi Mobil sau Orange şi vrei să te portezi, vin către tine cu o propunere foarte bună, una ce implică costuri reduse şi resurse din belşug.