Din 2021 vom avea cărţi de identitate de dimensiunea cardurilor bancare cu cip integrat

/
/
15 ian. 20
/

O nouă directivă la nivelul Uniunii Europene (1157/2019) obligă statele membre ca până pe 2 august 2021 să fie capabile să emită cărţi electronice de identitate cu cip integrat. Acestea vor avea dimensiunea cardurilor bancare actuale şi vor stoca următoarele date:

  • datele din formatul tipărit, care se stabilesc prin norme metodologice. În prezent datele tipărite sunt: numele și prenumele, CNP-ul, cetățenia, locul nașterii, adresa de domiciliu, imaginea facială;
  • un certificat digital pentru autentificare emis și înscris de Ministerul Afacerilor Interne;
  • un certificat digital pentru semnătură electronică emis și înscris de Ministerul Afacerilor Interne şi, după caz, certificate calificate pentru semnătură electronică, astfel cum acestea sunt definite de legislația în domeniu; datele biometrice ale titularului, constând în imaginea facială şi impresiunile papilare a două degete (amprente).

Directiva susţine că noile cărţi de identitate vor fi emise începând cu vârsta de 12 ani, însă la cererea părinţilor acestea se vor putea emite chiar şi mai devreme.

Viitoarele cărţi de identitate vor avea următoarea valabilitate:

  • 6 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 12 şi 18 ani;
  • 10 ani, după împlinirea vârstei de 18 ani;
  • valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 70 de ani.

Cetăţenii români vor putea alege şi cărţi de identitate simple, fără cip, însă cu acestea nu vor putea călători în interiorul Uniunii Europene.

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a depus deja un proiect pentru implementarea acestei directive, iar intenţiile actuale sunt ca noua carte de identitate să înlocuiască şi actualele carduri de sănătate.

Sursa: hotnews.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Vrei să vezi meciurile de la Campionatul Mondial de Fotbal 2026, analize, transmisiuni live şi alt conţinut dedicat? (iată cum activezi 1 lună + 1 lună gratis pe AntenaPLAY dacă ai eMag Genius)

Campionatul Mondial de Fotbal 2026 a început chiar în această seară, la ora scrierii acestui articol se joacă meciul de deschidere dintre Mexic şi Africa de Sud. Pentru prima dată în istorie, un astfel de eveniment este organizat în 3 ţări (Statele Unite ale Americii, Mexic şi Canada) şi tot pentru prima oară în istorie…

De la 1 iulie 2026, pentru o husă de telefon de 2 euro de pe AliExpress, Temu sau Shein am putea plăti taxe vamale de aproximativ 8 euro

Dacă vă era dor de noi taxe, aflaţi că de la 1 iulie 2026 există posibilitatea să scoateţi din buzunar alţi bani pentru plata taxelor vamale, atunci când comandaţi produse de pe AliExpress, Temu sau Shein.

De ce este bună şi vă recomand garanţia de 5 ani la electronice şi electrocasnice în România?

În ultima perioadă mi-am schimbat puţin percepţia asupra garanţiei şi dacă înainte nu prea îi ofeream atenţie, astăzi prefer să cumpăr oricând un produs la care producătorul oferă o garanţie mai mare.