Discovery şi Warner Media (AT&T) au ajuns la un acord privind fuziunea

/
/
19 mai 21
/

Piaţa de streaming va avea un nou gigant, unul făcut strict pentru a putea concura la modul cel mai serios cu Netflix, Disney sau Amazon. Reprezentanţii Discovery şi Warner Media (AT&T) au anunţat fuziunea dintre cele două entităţi pentru un plus de competitivitate.

Noua compania îşi va porni activitatea din 2022 după ce tranzacţia va fi aprobată şi va fi condusă de David Zaslav, actualul CEO Discovery. Din noua entitate 71% din acţiuni vor fi deţinute de AT&T, în timp ce restul de 29% de Discovery.

Warner Media deţine în prezent HBO şi HBO Max ce au un total de aproximativ 64 milioane abonaţi, în timp ce Discovery cu Discovery+ vine în plus cu alţi 15 milioane abonaţi. Dacă ar fi să facem nişte comparaţii, Netflix are undeva la 208 milioane abonaţi, iar Disney+ doar ce a trecut pragul a 100 milioane abonaţi.

Noua companie va mai deţine şi alte posturi de televiziune importante precum CNN, TNT, Boomerang, Cartoon Network, Cinemax, Animal Planet, Discovery Chanel, HGTV, TLC, History Channel sau Eurosport.

Sursa: bbc.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Electronic Arts nu doar că te va pune în continuare să dai bani frumoşi pe jocurile sale, dar vei primi şi reclame din belşug în gameplay

Mi se pare că companiile din tehnologie au intrat într-o fază extrem de agresivă de a genera din ce în ce mai multe venituri, orice produs sau serviciu fie este mai scump, fie este plin de reclame.

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17 (iată tot ce trebuie să cunoşti despre cea mai nouă iteraţie Android)

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17, cea pe care o vom primi pe device-uri de acum înainte. Aceasta va fi disponibilă pentru început doar pe smartphone-urile din seria Google Pixel, urmând ca în perioada următoare, fiecare producător să revină cu un roadmap adecvat modelelor sale.