Ecrane OLED de tabletă pe 8.3 și 13.3 inch cu rezoluție 8K și peste 1000ppi

/
/
23 dec. 18
/

SEL este acronimul de la Semiconductor Energy Laboratory și este o companie din Japonia ce a prezentat primele ecrane OLED cu rezoluție 8K pe diagonale de 8.3 și 13.3 inch. 

Modelul de 13.3 inch are rezoluție de 7680 x 4320 pixeli și densitate a pixelilor de 663 ppi. Rata de refresh urcă la 120Hz. Spre comparație, iPad Pro de 13.3 inch are 264ppi.

Varianta cu ecran de 8.3 inch atinge 1061 ppi (diagonală de 8.3 inch și rezoluție de 760×4320 pixeli). 1061 ppi mi se pare de-a dreptul uriaș. Spre comparație, Xperia XZ2 Premium se oprește la 765 ppi pe diagonala de 5.8 inch și cu rezoluția sa 4K de 3840×2160 pixeli, Z5 Premium cu ecran de 5.5 inch și rezoluție 4K atingea 801 ppi. Rata de refresh este de 60Hz, nu mai atinge 120Hz precum modelul cu diagonală mai mare.

SEL a prezentat și un ecran OLED pliabil cu diagonala de 1920×1200 pixeli certificat spre a rezista la 10.000 de cicluri de îndoire (27.4 îndoiri pe zi pe o perioadă de 1 an de zile).

Sunt șanse mici să vedem aceste ecrane în viitorul apropiat. Mai ales că SEL nu are propriile facilități de producție și trebuie să încheie parteneriate spre a livra astfel de display-uri.

Sursa: AnandTech.com
Categorii: Hardware
Cuvinte cheie: OLED
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Huawei mulţumeşte Statelor Unite ale Americii pentru restricţiile impuse în 2019 (fără acestea, industria de semiconductori din China nu ar fi progresat la fel de mult)

Încă din perioada 2019 – 2020 am spus că restricţiile agresive impuse de Statele Unite ale Americii nu vor face decât să ambiţioneze şi mai multe companiile chineze afectate, iar acestea din urmă, susţinute pragmatic de stat, vor reveni în câţiva ani mai puternice.

De ce operatorii telecom din România (Orange, DIGI, Vodafone) se raportează la euro, deşi totul se plăteşte în lei (salarii, facturi, taxe şi impozite etc.)

Începând cu data de 27.05.2026 pentru clienţii noi, respectiv 01.07.2026 pentru clienţii deja existenţi, DIGI îşi raportează toată partea comercială din România în euro. Am scris pe subiect mai multe articole astfel:

Televizoarele Samsung în 2026 sau cum este reinventată experiența de vizionare prin AI, MicroRGB și OLED actualizat, dar și printr-un ecosistem conectat

În 2006 abia ce ajungeau a fi popularizate televizoarele cu ecran LCD. Samsung vedea o creștere a pieței pentru această tehnologie, de la 19 milioane unități în 2005 se așteptau la 25 - 30 milioane unități în 2006. A fost și momentul în care compania sud-coreeană și-a acontat poziția de lider în piața de televizoare.