Este aproape sigur, Telekom va pleca din România, iar ţara noastră va rămâne în doar trei operatori telecom: Orange, DIGI Mobil şi Vodafone

Retelistica
/
/
6 feb. 25
/

În luna decembrie a anului trecut Consiliul Concurenţei anunţa că a început analiza achiziţiei Telekom Romania Mobile Communications (fostul Cosmote) de către Vodafone şi Digi.

Termenii tranzacţiei spun că Vodafone va prelua Telekom în totalitate, cu menţiunea că şi DIGI va prelua anumite active ale aceleiaşi companii. Conform Consiliului Concurenţei, aceste active constau în „drepturile de utilizare a anumitor frecvențe radio, o parte din turnurile, infrastructura și echipamentele acestora, precum și contractele pre-paid încheiate cu clienții săi.”

Recent, Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei, a declarat pentru zf.ro că tranzacţia are toate şansele de a fi aprobată chiar în prima parte a acestui an. Sigur că vor exista anumite obligaţii pentru cumpărători, însă în momentul de faţă nu par a exista motive pentru a refuza ieşirea Telekom din România.

“ Din punct de vedere al concentrărilor economice, decizia mare în acest an va fi legată de dispariţia Telekom. Deci grupul Telekom, care cumpărase vechiul Romtelecom, vrea să iasă din România. Ştiţi că încearcă de 2 ani să iasă. La a treia încercare au venit cu cumpărători Vodafone şi Digi. Această operaţiune are şanse mari să fie aprobată, dar vedem cum o aprobăm, cum se împart activele Telekom între Digi şi Vodafone”, a declarat Bogdan Chiriţoiu.

După cum probabil ştiţi, Uniunea Europeană recomandă ţărilor membre ca acolo unde este posibil să existe măcar 4 operatori telecom. România a încercat să respecte această recomandare, însă dorinţa arzătoare a Deutsche Telekom şi a grupului OTE de a ieşi din ţara noastră va avea foarte curând câştig de cauză.

“Într-o lume ideală am fi vrut să fie patru jucători. După doi ani de încercări ne resemnăm, ajungem la trei.” a completat acelaşi Bogdan Chiriţoiu.

Procedural vorbind, lucrurile nu se vor finaliza în 2025, astfel că cel mai probabil în 2026 Telekom va dispărea complet de pe piaţa din România.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Ca răspuns la renunţarea colaborării cu PayPoint, DIGI anunţă o nouă modalitate de plată a facturilor, sigură, gratuită şi rapidă (primul furnizor din România ce integrează RoPay)

La finalul lunii trecute aflam că DIGI a renunţat la contractul de colaborare cu PayPoint, astfel că operatorul telecom s-a văzut nevoit să ofere abonaţilor săi o nouă modalitate de plată convenabilă a facturilor.

Al treilea canal de televiziune din România după audienţele din 2025 a fost scos la vânzare (există negocieri avansate cu un cumpărător)

Piaţa de televiziune din România continuă să se menţină destul de bine, în special în categoria celor mai urmărite canale tv. Conform unei analize Forbes România, în 2025 top 5-ul a fost format din:

Orange îţi oferă posibilitatea să testezi internetul pe mobil GRATUIT timp de 15 zile, în limita a 100 GB, fără niciun fel de acte sau alte obligaţii (iată care sunt condiţiile)

Într-un articol anterior vă spuneam că Orange şi-a actualizat pachetele de internet fix şi televiziune, Orange Extra, Supreme şi Premiere oferind acum mai multe opţiuni, la un cost în continuare foarte bun.