Consiliul Concurenţei ne anunţă că a început analiza achiziţiei Telekom Romania Mobile Communications (fostul Cosmote) de către Vodafone România şi DIGI

Retelistica
/
/
11 dec. 24
/

Nu ştiu dacă este ultima oară când spun acest lucru (eu sper să da), însă Consiliul Concurenţei ne anunţă că a început analiza achiziţiei Telekom Romania Mobile Communications (fostul Cosmote) de către Vodafone România şi DIGI.

Termenii tranzacţiei spun că Vodafone va prelua Telekom în totalitate, cu menţiunea că şi DIGI va prelua anumite active ale aceleiaşi companii. Conform Consiliului Concurenţei, aceste active constau în „drepturile de utilizare a anumitor frecvențe radio, o parte din turnurile, infrastructura și echipamentele acestora, precum și contractele pre-paid încheiate cu clienții săi.”

La cât de complexă este tranzacţia, nu cred că vom primi un răspuns din partea Consiliului Concurenţei mai devreme de vara anului viitor, timp suficient cât să se mai întample ceva😅.

Spun asta pentru că tot în acest an, DIGI şi Clever Media au anunţat împreună achiziţia Telekom Romania Mobile Communications (fostul Cosmote), însă ceva s-a schimbat pe parcurs, astfel că grupul Clever Media (controlat de omul de afaceri Adrian Tomşa) s-a retras din tranzacţie. La scurt timp a apărut varianta Vodafone şi DIGI (cea care a intrat în analiză acum), însă la cât de greu se lasă Telekom vândut, nu m-ar mira să mai apară alte schimbări pe parcurs.

🤞Finger crossed pentru o decizie finală !

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

În curând vom avea un nou canal de televiziune cu tematică sportivă în România (acesta va transmite competiţii sportive din cele mai importante)

S-ar părea că în foarte scurt timp vom avea în piaţă un nou canal de televiziune cu tematică sportivă, unul care va transmite competiţii sportive din cele mai importante.

De ce strategia DIGI de tip blitzkrieg cu preţuri mici nu a funcţionat în Belgia? (iată ce s-a întâmplat şi ce e de făcut mai departe)

DIGI este un operator care se bazează pe o strategie simplă şi foarte eficientă (de cele mai multe ori). Compania se foloseşte de intrări agresive pe noile pieţe, unele susţinute de creşteri în volum prin practicarea de preţuri mici. În funcţie de context, fie închiriază reţea, fie construieşte una noua, în ritm direct proporţional cu…

De ce cred că noul acţionar majoritar al grupului Vodafone ar putea relansa activitatea din România (o concurenţă mai agresivă pentru Orange şi Digi Mobil nu ar strica)

Probabil aţi citit în ultimele ore că grupul britanic Vodafone are un nou acţionar majoritar, un om de afaceri francez ce a cumpărat 16,21% din capital pentru aproape 6 miliarde de dolari (5,95 miliarde de dolari mai exact). Vorbim despre Xavier Niel, fondatorul şi acţionarul principal al grupului de telecomunicaţii Iliad.