Este oficial, Telekom Mobile mai are o lună de prezenţă în România (Vodafone confirmă fuziunea finală)

Retelistica
/
/
27 mai 26
/

Pe 1 octombrie 2025 Vodafone România anunţa oficial finalizarea achiziţiei Telekom România, operatorul roşu preluând majoritatea angajaților, toți clienții postpaid și business, rețeaua de magazine și mare parte din infrastructura de rețea tehnică.

Într-un articol de la început de aprilie aflam şi când va dispărea entitatea juridică Telekom Romania Mobile Communications SA, astfel că informaţia de faţă nu face decât să confirme oficial ceea ce cunoaştem de mai bine de o lună şi jumătate.

Vodafone România a anunţat în cursul zilei de astăzi, 27 mai 2026, că fuziunea finală cu Telekom Mobile se va realiza pe data de 30 iunie 2026.

Practic, începând cu 1 iulie 2026, tot ce ştim legat de operatorul magenta va înceta să existe în ţara noastră. De la această dată vom rămâne în doar 3 mari operatori telecom: Orange, Vodafone şi Digi Mobil.

Abonaţii Telekom Mobile au început să primească deja notificări din partea Vodafone, însă dacă doriţi să aflaţi mai multe informaţii despre ce înseamnă pentru voi această variantă finală a fuziunii, intraţi pe telekom.ro/împreună.

Istoria operatorului magenta în ţara noastră este destul de scurtă. Pe 13 septembrie 2014, Cosmote şi Romtelecom îşi uneau forţele şi deveneau Telekom România. „T”-ul german ajungea în ţara noastră şi chiar dacă toată lumea credea că evoluţia sa va fi una fulminantă, lucrurile nu au stat deloc aşa. Telekom nu a reuşit niciodată să ajungă la nivelul Orange şi Vodafone, ba chiar în urmă cu ceva ani a fost depăşit şi de operatorul local Digi.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange YOXO te cheamă în reţea şi îţi oferă 3 luni de abonament NELIMITAT 5G la doar 1.96 euro / lună

Orange YOXO încearcă să atragă noi abonaţi, astfel că recent a lansat o nouă campanie promoţională, una ce scoate în evidenţă abonamentul Best Deal cu Nelimitat 5G.

Cum te poţi porta la Vodafone la un abonament cu resurse NELIMITATE în România şi un preţ de doar 2.54 euro / lună?

Dacă eşti abonat Digi Mobil sau Orange şi vrei să te portezi, vin către tine cu o propunere foarte bună, una ce implică costuri reduse şi resurse din belşug.

Digi România este singurul operator telecom din ţară cu profit în 2025 (Orange şi Vodafone au anunţat pierderi generoase)

Toţi operatorii economici din România au fost obligaţi să îşi depună situaţiile financiare finale aferente anului încheiat 2025 până la final de mai, astfel că acum avem o statistică la zi inclusiv pentru cei trei mari operatori telecom din ţară.