Exynos 7904 – procesor octa-core destinat device-urilor de buget

/
/
21 ian. 19
/

Cel mai nou procesor Samsung se numeşte Exynos 7904 şi este destinat device-urilor de buget, cele care vor atrage printr-un raport calitate-preţ optim. Procesorul nu este din cele mai puternice, însă vine cu suport pentru cameră foto triplă şi filmare 4K la 30 fps.

Câteva dintre cele mai importante specificaţii:

  • procesor octa-core cu 2 x ARM Cortex-A73 tactat la 1.8 GHz şi 6 x ARM Cortex-A53 tactat la 1.6 GHz şi Mali-G71 MP2 GPU;
  • fabricat pe tehnologie de 14 nm FinFET;
  • oferă suport pentru display-uri cu rezoluţie maximă de 2400 x 1080 pixeli;
  • oferă suport pentru cameră foto de până la 32 Megapixeli, cameră foto duală de 2 x 16 Megapixeli sau cameră foto triplă;
  • conectivitate LTE cu viteze în download de până la 600 Mbps şi în upload de până la 150 Mbps, Wi-Fi ac, bluetooth 5.0, radio FM, GPS, Glonass, BeiDou, Galileo;
  • filmare 4K la 30 fps sau 1080p până la 120 fps.

Exynos 7904 este un procesor destul de bine optimizat la capitolul consum de energie şi chiar dacă se va descurca excelent în task-urile uzuale, acesta nu va fi un premiant în jocurile cu grafică complexă. Este de aşteptat să îl vedem la lucru prima oară pe un smartphone din noua serie GALAXY M.

Sursa: fonearena.com
Categorii: Hardware, Samsung
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

NAS QNAP TBS-h574TX – review (Un fel de supercar în lumea NAS-urilor)

Nu am mai testat de ceva vreme un Network Attached Storage, iar de la QNAP nu-mi amintesc să fi prezentat pe aici vreun NAS. Însă iată că există un început pentru orice, iar primul astfel de dispozitiv de la compania taiwaneză este și cel mai puternic NAS cu care am avut șansa până acum de…

Un brand premium de electrocasnice lansat în 2024 intră oficial pe piaţa din România de luna viitoare

Piaţa de electrocasnice din România este destul de aglomerată, însă chiar şi aşa există nume din industrie care aleg în continuare să îşi încerce norocul, inclusiv în segmentul premium.

Am primit actualizarea la interfaţa One UI 8.5 bazată pe Android 16 pe Samsung Galaxy S25 Ultra (ce noutăţi aduce acest update?)

După mai bine de 7-8 build-uri beta pe anumite modele, se pare că cei de la Samsung au ajuns într-un final în acea etapă în care sunt mulţumiţi de One UI 8.5 şi au dat în sfârşit drumul la actualizare pe unele modele.